دکتر اعظم صلاتی / بیماری های سینه / صفر تا صد درمان سرطان سینه
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

صفر تا صد درمان سرطان سینه

سرطان پستان یکی از شایع ترین بیماری های زنانه شناخته شده است که علائم و علل مشخصی بروز و ظهور پیدا می کند. با پیشرفت علم و دانش پزشکی در این زمینه دیگر جای هیچ گونه ترس و نگرانی وجود ندارد چرا که راهکار های بسیاری برای درمان ارائه شده است. شیمی درمانی، پرتو درمانی، جراحی برداشتن تومور و غدد لنفاوی از جمله نمونه های درمان سرطان پستان پیشرفته هستند. این مقاله حاوی اطلاعات مهمی از سرطان پستان است.

ماهیت سرطان سینه

در ابتدا بهتر است بدانید سرطان سینه از رشد غیر طبیعی سلول های بدن در این ناحیه شروع می شود، به طور معمول سرطان پستان از یک سلول شروع می شود با سرعت رشد و تکثیر می شود که در این هنگام باعث تخریب سلول های سالم می شوند. نکته ای وجود دارد این است که سلول های که تحت عنوان سرطانی از آن ها یاد می شوند دیگر نمی تواند رشد خود را متوقف کنند و با جهشی در DNA اتفاق می افتد که موجب تغییرات سلولی می شود.

برخی از متخصصین بر این باورند سرطان پستان باید هر چه سریع تر با تشخیصی به هنگام درمان شوند، زیرا در صورتی که تومور های تشکیل شده از این سلول ها به حالت بدخیم باشند موجب متاستاز در بدن می شوند، متاستاز حالتی است که سلول های سرطانی تمام بدن را تحت الشعاع قرار می دهد. از طریق سیستم گردش خون، غدد لنفاوی، حفر های داخل شکم و قفسه سینه به اقصا نقاط بدن انتقال می یاند و تمامی نواحی را درگیر می کنند.

نشانه های سرطان

دلایل بروز سرطان سینه

مهم ترین عواملی که در ابتلا به سرطان پستان نقش دارند شامل موارد زیر می باشند:

 • نازایی
 • بلوغ زودرس
 • یائسگی دیررس
 • عوامل وراثتی و ژنتیک
 • اضافه وزن بیش از حد پس از دوران یائسگی
 • داشتن سوابق خانوادگی شامل مادر، خواهر، دختر
 • زایمان دیر هنگام در سنین بیش از ۳۵ سالگی
 • در معرض تابش مستقیم اشعه قرار گرفتن سینه ها
 • داشتن برنامه غذایی نا مناسب و مصرف زیاد چربی حیوانی
 • برخی از بیماری های خوش خیم و مرتبط با پستان

لازم به ذکر است که وجود یک یا تمامی این موارد در هر فردی نشانه قطعی ابتلا به سرطان سینه نیست و صرفاً احتمال ابتلا به سرطان را بیشتر می کنند.

کدام نوع از بافت سینه معمولا دچار سرطان می‌شود؟

خانم هایی که دارای سینه هایی با بافت متراکم هستند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. بافت متراکم تشخیص تومور ها را در انواع روش های تسخیصی مانند ماموگرافی نیز دشوار می‌سازد.

سرطان پستان چگونه تشخیص داده می شود؟

برای برداشتن اولین گام در این جهت به شما پیشنهاد می کنیم به بهترین پزشک متخصص سینه مراجعه کنید تا با رعایت تمامی استاندارد های لازم معاینات فیزیکی و بالینی انجام شوند. قبل از مراجعه می توانید به عنوان صورت چکاپی خودآزمایی پستان را انجام دهید، که با لمس در صورت وجود هر نوع توده یا بافت غیر طبیعی در پستان را متوجه خواهید شد که البته باید مراقب بود تا پستان ها مورد تحریک قرار نگیرند. سپس معاینه فیزیکی توسط پزشک و تجویز تصویر برداری های همچون سونوگرافی و ماموگرافی تا با بررسی نتایج حاصله از آن به تشخیصی دقیق برسد که در ادامه به بررسی های دقیق تر خواهیم پرداخت.

تشخیص سرطان سینه با ماموگرافی

یکی از روش های متعدد و رایجی که برای چکاپ های دوره ای بافت سینه و تشخیص بیماری های پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرد، ماموگرافی می‌باشد که یکی از مهمترین روش ها نیز بشمار می‌رود. ماهیت ماموگرافی این گونه است که از اشعه های ایکس برای تصویربرداری سریع استفاده کرده که موجب تشخیص سریع بیماری های مربوط به سینه خواهد شد که به همین دلیل موجب شده تا بیماری خصوصا توده های سرطانی زود تشخیص داده شوند و اقدامات درمانی به موقع صورت گیرد. اشعه های ایکس مورد استفاده در این روش تاثیر منفی آنچنانی بر اعضای بدن ندارد. خانم ها باید توجه داشته باشند که بهتر است از سنین ۴۰ سالگی به بعد که غییرات هورمونی به نسبت زیاد است، از روش تشخیصی ماموگرافی به طور سالیانه استفاده کرده تا اگر مورد بیماری بود در مراحل اولیه تشخیص داده شود.

روش تشخیصی سونوگرافی

در روش سونوگرافی از امواج صوتی جایگزین اشعه ایکس استفاده می‌شود. از این روش اغلب زمانی استفاده می‌شود که بافت سینه سفت یا متراکم باشد و پزشک فوق تخصص سینه دستور بررسی های بیشتر دهد. معمولا هنگامی که سن مراجعه کنندگا زیر رده ۴۰ سال است به جای ماموگرافی بیشتر از این روش تشخیصی استفاده می‌کنند. خانم هایی که از این روش استفاده می‌کنند باید حتما توجه داشته باشند که این روش به عنوان تکنیکی کمکی در کنار ماموگرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درمان سرطان سینه

برای درمان و از بین بردن تومور های بد خیم و حفظ بافت سینه روش های مختلفی وجود دارد که بسته به میزان پیشرفت بیماری و وسعت تومور، پزشک جزاح سینه تصمیم می‌گیرد که از کدام رووش بهره ببرد. در بسیاری موارد از روش های غیر جراحی و در بیشتر مواقع از روش هی جراحی استفاده می‌کنند.

شیمی درمانی یا کموتراپی

یکی از بخش های مهم در روال درمانی کنسر سینه، شیمی درمانی می‌باشد که معمولا بعد از جراحی  مورد استفاده قرار می‌گیرد. همراه با شیمی درمانی، از درمان های دارویی نیز بهره می‌برند. شیمی درمانی قبل از جراحی سبب شده تا تومور قبل از جراحی کوچک تر شود و اگر برای بیمار جراحی انجام شود درآن صورت حتما از این روش بهره خواهند برد. شیمی درمانی، در برخی از موارد پزشک بنا به صلاح دید و شرایط فیزیکی و روحی بیمار پیش از انجام عمل جراحی خارج سازی تومور ها یاقدام به انجام شیمی درمانی می کند به طوری که دارو های تزریقی که تحت عنوان شیمی درمانی از آن یاد می شود، می تواند روند رشد و تکثیر تومور ها را متوقف یا کند سازد.

درمان با جراحی

با مهارت و دقت بالای جراح، تومور های سرطانی به شکل بدخیم از پستان خارج می شود تا دیگر اجازه تکثیر نداشته باشند. در روش جراحی های مربوط به سرطان از دو تکنیک با هدف های متفاوت استفاده می‌کنند که در ادامه توضیح مختصری در ارتباط با این تکتیک ها و تفاوتشان خواهیم داد. جراحی با هدف حفظ بافت سینه که در این نوع جراحی فقط ناحیه تومورال برداشته و از بدن حذف می‌شود. نوع دیگری از جراحی اینگونه است که کل بافت سینه را از  اعضای بدن حذف می‌کنند و حتی در مواردی دیده شده که سرعت پیشرفت سایز تومور بسیار زیاد است و گاهی به اندازه کل پستان و حتی بزرگتر از آن می‌باشد، که در این مورد نیز همه بافت برداشته شده و نواحی اطراف نیز از هر نوع مورد مشکوک تخلیه می‌شوند.

پرتو درمانی

پرتودرمانی، یکی دیگر از روش های درمانی است که معمولاٌ بعد از اتمام عمل جراحی انجام می شود و در این روش تمام بقای سلول های سرطانی در صورت وجود، از بین می رود. در پرتو درمانی از اشعه های ایکس برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می‌کنند و اشعه را به طور مستقیم بر بافت سینه فرد بیمار می‌تابانند. نوع دیگری از پرتو درمانی، به فرم داخلی است که رادیداکتیو با استفاده از ابزاری مانند سوزن در داخل بافت سینه قرار داده می‌شود که البته ناگفته نماند از ای روش درمانی تا حد ممکن استفاده نمی‌کنند.

هورمون درمانی

هورمون تراپی، با این کار مانع از اتصال هورمون ها به سلول های سرطانی می شوند. روش هورمون درمانی برای درمان انواع سرطان ها خصوصا در خانم هایی که گیرنده های هورمونی مثبت دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا بعد از جراحی ها برای کاهش ریسک عود مجدد سرطان تا حدود میانگین ۵ سال بکار گرفته می‌شود. معمولا از هر ۳ مورد مراجعه کننده مبتلا به سرطان، دو نفر دارای گیرنده های هورمونی مثبت هستند و این روش برای آن ها موثر است.

دارو درمانی

در مرحله آخر بنا به نوع سرطان و اعمال درمانی دارو های به مدت مشخصی تجویز می شود و در این حین بیمار به طور مداوم تحت چکاپ و بررسی دوره ای قرار می گیرد تا هر گونه تغییرات غیر طبیعی مشاهده و در اسرع وقت درمان شود. درمان های دارویی اغلب به تنهایی پاسخگوی درمانی برای بیماری ها و تومور های بدخیم نبوده و حتما باید در کنار انواع روش های دیگر بکار گرفته شوند.

آیا سرطان سینه کشنده است؟

سرطان سینه در واقع همانطور که گفته شد در اثر رشد سلول های سرطانی و غیر طبیعی رخ می‌دهد. این بیماری در آقایان نیز دیده می‌شود اما آمار ابتلا در خانم ها بسیار بیتر از آن ها می‌باشد. بیماری های بدخیم باید به موقع تشخیص داده شوند زیرا گسترش و پیشرفت بیماری تاثیر منفی در روند درمانی به همراه دارد. به طور معمول از هر پنج خانم، یک نفر بعد از پیگیری ها متوجه خواهد شد که به این بیماری مبتلااست. سرطان سینه بعد از بیماری ناخوشایند سرطان ریه، دومین عامل مرگ در بانوان است. بسیاری از افراد بعد از آگاهی از وجود تومور در بافت سینه نیز به دکتر فوق تخصص پستان هیچ مراجعه ای نداشته و موضوع را بر حساب تومور های خوش خیم رها می‌کنند و زمانی به خودشان می‌آیند که دیگر خیلی دیر شده است.

جمع بندی

با انتخاب بهترین متخصص در این حوزه، درمان سرطان سینه پیشرفته هم با روحیه بالای بیمار و به کارگیری راهکار های مناسب ممکن خواهد بود و دیگر مانند گذشته امری رویایی و دور از ذهن نخواهد بود. چنانچه نوشتار فوق مفید فائده واقع شد آن را می توانید با ذکر منبع از وب سایت رسمی دکتر صلاتی جراح و فوق تخصص جراحی سینه برای دوستان و آشنایانتان به اشتراک بگذارید.

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی متولد شهرستان میانه، استان آذربایجان شرقی است. فارغ التحصیل رشته پزشکی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بورد تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران (بیمارستان سینا )و فلوشیپ جراحی پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (بیمارستان شهدای تجریش)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه برای تشخیص این بیماری اهمیت بسیاری دارد. امروزه این بیماری در میان بانوان بسیار شایع شده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۳۲ دیدگاه ها
 1. یکی از بستگان من با شما درمان سرطان سینه داشته شما توی کارتون بهترین هستید خدا قوت بر شما دکتر مهربان و دلسوز

  پاسخ
 2. شیمی درمانی حتما باید انجا بشه یعنی حتما لازمه برای درمان؟

  پاسخ
  • سلام در اغلب موارد استفاده میشه

   پاسخ
 3. بسیار کامل و جامع بود ممنون از زحمتی که کشیدید

  پاسخ
 4. امکان داره هر دو سینه دچار توده ی سرطانی بشن؟

  پاسخ
  • سلام بله امکان پذیر است

   پاسخ
  • سلام
   من جفت سینه ها از بیرون یه سری توده مثل جوش که سفت هم هست زده امکان داره از چی باشه
   خسته نباشید

   پاسخ
   • دلایل بسیاری ممکن است باشد باید حضوری تشریف بیارید برای معاینه

    پاسخ
 5. ترشح از سینه علایم سرطان سینه هست؟

  پاسخ
  • باید مورد بررسی قرار گیرد.

   پاسخ
 6. سلام

  سینه های فیبروکیستک میتونن سرطانی شن؟

  پاسخ
  • سلام بله امکانش هست

   پاسخ
 7. شانس درمان سرطان سینه چقدره؟

  پاسخ
 8. هزینه جراحی چقدره؟

  پاسخ
 9. دکتر از چه سنی ممکنه ایجاد بشه؟

  پاسخ
  • سلام در زنان باردار ترشح خونی از هر دو ممکنه سرطان سینه باشه

   پاسخ
 10. یجا نوشتید اشعه ممکنه احتمال ابتلا رو بیشتر کنه مایی که اسکن ریه دادیم برای کرونا چجوری بفهمیم خدایی نکرده اثر سو داشته یا نه . تا کی خودشو نشون میده

  پاسخ
 11. بسیار عالی

  پاسخ
 12. من مادربزرگم از بیماری سرطان سینه فوت کرد. آیا امکان اینکه سرطان پستان وراثتی باشه خیلی زیاده ؟ و اینکه من خیلی سنم کم هست و دکتر رفتم گفت الان برای ماموگرافی خیلی زود هست. من چطور می تونم از این بیماری پیشگیری کنم؟

  پاسخ
  • بله این سرطان میتونه از طریق ژنتیک هم باشه . ابتدا معاینات فیزیکی و در سن مناسب ماموگرافی

   پاسخ
 13. سرطان پستان چگونه تشخیص داده می شود؟

  پاسخ
 14. من یه غده ی ریز دارم که زیر بغلم هست، می‌تونه مرتبط با سرطان سینه باشه؟

  پاسخ
  • ممکنه غده چربی باشه اما باید حتما مورد معاینه و بررسی قرار بگیره

   پاسخ
 15. سلام پس از شیمی درمانی امکان بازگشت وجود داره؟

  پاسخ
  • بله در برخی افراد این مورد به چشم می‌خورد

   پاسخ
 16. من شنیدم سرطان سینه خیلی هم رایجه بین خانم ها.

  پاسخ
 17. سلام
  آیا سرطان پستان قابل درمان دائمی هست؟

  پاسخ
  • بله در اکثر افراد دائمی می‌باشد

   پاسخ
 18. کیست سینه امکانش هست به سرطان سینه تبدیل بشه ؟؟

  پاسخ
  • در برخی افراد بنا به دلایلی ممکن است

   پاسخ
 19. سلام مادر من سرطان سینه داره ولی سنش بالاست تقریبا و از لحاظ روحی و جسمی خیلی ضعیفه دیابت هم داره…برای درمان حتما باید شیمی درمانی بشه؟

  پاسخ
  • سلام حتما برای بررسی صحیح حضوری تشریف بیارید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *