مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه

جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه یکی از روش های زیبایی برای اصلاح فرم پستان و بزرگ کردن سایز سینه است که برای بانوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیگر نیاز نیست که خانم ها نواقص سینه های خود و نازیبایی این اندام را تحمل کنند، بلکه می‌توانند با بهترین روش یعنی عمل پروتز سینه آن ها را بهبود بخشند. جراحی پروتز سینه با هدف افزایش سایز سینه ها انجام می گیرد و با قرارگیری پروتزهای سالینی و یا سیلیکونی انجام می شود. این عمل هیچ مشکلی برای دوران شیردهی خانم ها ایجاد نمی‌کند و بسیار ایده آل است. اگر می‌خواهید بدانید که آیا کاندید خوبی برای جراحی پروتز هستید یا خیر تا انتهای این مقاله را مطالعه فرمایید.

جراحی پروتز سینه چیست؟

یکی از بهترین و موثرترین روش هایی که می‌توانید با آن فرم زیبایی به سینه های خود ببخشید و از شکل زیبای آن ها لذت ببرید، جراحی پروتز سینه است. روش های موثر دیگری نظیر لیفت سینه وجود دارد که می‌توان همزمان با پروتز سینه آن را انجام داد.عمل پروتز سینه برای بانوان سینه هایی خوش فرم ایجاد کرده و با استفاده از ایمپلنت یا همان پروتز، سایز سینه نیز افزایش پیدا می‌کند. این عمل با استفاده از برش های افقی زیر بافت سینه انجام می‌شود که میزان این برش ها به اندازه سایز پروتز سینه انتخابی شما بستگی دارد. توصیه بر این است که برای انجام جراحی پروتز سینه حتما از بهترین جراح پروتز پستان کمک بگیرید تا نتیجه ای جذاب و مورد پستند برایتان رقم بزند. در صورتی که از این روش به درستی استفاده شود و در انتخاب پروتز سینه دقت لازم را داشته باشید، نتیجه ای فوق العاده طبیعی و جذاب را تجربه می‌کنید. ایمپلنت های سینه در حقیقت همان پروتز سینه هستند که در انواع جراحی ها برای جایگزینی ناحیه سینه که برداشته شده یا مورد آسیب بیماری های سرطانی قرار گرفته است، کاربرد دارند. بنابراین تفاوت چندانی میان شنیدن نام ایمپلنت سینه و پروتز سینه وجود ندارد.

آشنایی با جنس های پروتز سینه

پروتز سیلیکونی

پروتز اب نمکی

پروتز آب نمکی

نکته مهم: افرادی که روش جراحی پروتز را انتخاب می کنند، باید تست های تصویربرداری مانند MRI و سونوگرافی را به طور مرتب انجام دهند.

انواع روش های جراحی پروتز سینه (Breast prosthesis surgery)

پروتز سینه روی عضله : در این نوع جراحی، برشی درناحیه سینه ایجاد و پروتز بر روی عضله و در حقیقت زیر غدد شیری بافت سینه کار گذاشته می‌شود. زمانی از این روش استفاده می‌شود که فرد در آینده فرآیند شیردهی نداشته باشد. عمل پروتز روی عضله، دوران نقاهت کوتاهی نسبت به روش زیر عضله دارد و میزان هزینه کمتری را دربر می‌گیرد. سن مناسب جراحی پروتز سینه حدود ۲۷ سالگی به بعد است.

پروتز سینه زیر عضله: در عمل پروتز سینه زیر عضله، با ایجاد برشی کوچک در زیر ناحیه سینه، پروتز را زیر عضله قرار داده و اختلالی برای غدد و کانال شیری ایجاد نمی‌کند. ریسک دفرمه شدن پروتز، در روش جراحی پروتز سینه زیرعضله بسیار پایین تر از سایر روش‌ها می‌باشد. در جراحی پروتز زیر عضله، کانال شیری مورد آسیب واقع نمی‌شوند.

سایز مناسب برای انتخاب پروتز

انتخاب روش جراحی برای هر شخصی یک ریسک بشمار رفته و افراد مراجعه کننده، علاقمندند که از ابتدا نتیجه نهایی را در ظاهر خود تصور کنند. (در واقع تمایل دارند که بدانند قرار است پس از تغییر، چه شکلی شوند.) امروزه با استفاده از دستگاه‌ها و مانیتور، تصویری سه بعدی با انواع سایز سینه برای فرد متقاضی پیش نمایش داده و در مشاوره با پزشک جراح، مناسب ترین گزینه را انتخاب می‌کنند. برخی جراحان اعتقاد دارند که بهتر است پروتز را زیر لباس فرد متقاضی گذاشته و مدل و سایز را بررسی کنند، زیرا این کار بیشتر به نتیجه عمل نزدیک است.

مراحل روند جراحی پروتز

در جراحی پروتز سینه، پروتز و یا چربی به روش جراحی داخل بافت سینه قرار می گیرد و یا تزریق می شود. پروتز، پشت عضلات قفسه سینه و یا پشت بافت طبیعی سینه قرار داده می شود. در چنین شرایطی، سینه ها به اندازه یک کاپ و یا بیشتر، بزرگ خواهند شد. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که جراحی پروتز سینه، با لیفت سینه تفاوت دارد. لیفت سینه به رفع افتادگی سینه ها کمک می کند.

پروتزها، پوسته های نرم و انعطاف پذیری هستند که با سالین و یا سیلیکون پر شده اند. پزشکان عمدتا ترجیح می دهند از پروتزهای سیلیکونی استفاده کنند. در جراحی پروتز سینه زیباجو همان روز از بیمارستان مرخص خواهد شد. این روش جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و بیمار هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد. توصیه ما به بیماران این است که از یک روز قبل از جراحی، نکات گفته شده از طرف پزشک را رعایت کنند.

 • بیهوشی فرد: دقایقی پیش از شروع جراحی سینه، با استفاده از روش بیهوشی عمومی، فرد را بیهوش کرده تا استرس بدنی نیز هرچه زودتر کاهش یابد.
 • برش جراحی: در کاشت ایمپلنت سینه، برخی از نواحی سینه نیازمند برش برای آزادسازی فضا جهت جایگذاری پروتز می‌باشد.
 • جای گذاری پروتز: پروتزها در زیر و یا روی عضله، بسته به انتخاب روش؛ قرار داده می‌شوند.
 • بخیه برش: برش های ایجاد شده در پوست با بخیه های جذبی دوخته شده و این بخیه ها پس از مدتی جذب می‌شوند و اثری از آن‌ها باقی نمی‌ماند.
 • بررسی جراحی: بعد از ریکاوری بیمار، پزشک جراح جای عمل و سطح آن را بررسی و معاینه می‌کند تا مشکلی وجود نداشته باشد. در این مرحله، نتیجه کار تا حدودی نیز برای شخص نمایان است.

تاثیر پروتز سینه در شیردهی

در ابتدا باید گفت”پروتز بکار رفته در بافت سینه، تاثیر خاصی در مجرای شیردهی نداشته و همچنان در سینه مادر، شیر تولید می‌شود.” در این قسمت به موضوع  شیردهی پس از پروتز سینه خواهیم پرداخت.

ناحیه برش جراحی: بانوان باید برای انجام جراحی پروتز سینه، بهترین جراح را برگزیده زیرا نداشتن مهارت و تجربه کافی برای ایجاد برش جراحی و قرار دادن پروتز در بافت نیز باعث مشکلاتی در دوران شیردهی به فرزند خواهد شد. برش جراحی باید به گونه‌ای باشد که به غده‌های شیری آسیبی وارد نشود.

حساس بودن بافت سینه: هنگامی که شخصی جراحی پروتز سینه انجام می‌دهد باید بداند که ابتدای جراحی، بدلیل مصنوعی بودن پروتز، سینه‌ها حساس بوده و مستلزم گذشت زمان برای طبیعی شدن این احساس وجود دارد. بنابراین بهتر است که این جراحی اندکی قبل از تصمیم به بارداری انجام شود.

چه ارتباطی بین پروتز سینه و سرطان وجود دارد؟

متخصصان نمی دانند که چرا پروتزهای سینه باعث لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک می شوند. ۹۳ تا ۹۶ درصد از زنان دارای پروتز سینه  که به ALCL  مبتلا می شوند از پروتزهای دارای بافت ویژه استفاده کرده اند. به این معنا که سینه ها ظاهری ناصاف و برامده در برخی نواحی دارند.

همانند پروتز های صاف، پروتزهای دارای بافت هم برای اعمال جراحی بازسازی و زیبایی به کار می روند. پروتزهای دارای بافت به احتمال کمتری تکان می خورند و کمتر باعث موج دار شدن در ناحیه سینه می شوند. ولی متخصصان بر این باورند که پروتزهای دارای بافت می تواند باعث واکنش نشان دادن سیستم ایمنی برخی زنان شود و به ترتیبی در موارد نادری باعث لنفوم سینه شوند.

ترکیدن پروتز سینه در پرواز، یک شایعه بزرگ!

درحقیقت پروتزهای سینه هیچ مشکلی برای استفاده از هواپیما ایجاد نکرده و این موضوع شایعه‌ای بزرگ بوده که چندین سال قبل یک شرکت هواپیمایی مطرح کرده بود. شرکت هواپیمایی متوجه مرخصی بیش از حد کارکنان هواپیما با عنوان جراحی پروتز سینه شد و برای رفع این مسئله، همچین شایعه بزرگی را مطرح کرد.

پروتزها، دارای پوسته و روکش محکم و ضخیمی هستد وبا تغییر ارتفاع و فشار جو، دچار مشکل نخواهند شد.

اقدامات قبل از جراحی پروتز سینه

آمادگی ها و مراقبت های لازم در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. معمولا از بیمار خواسته می شود، شش تا هشت ساعت قبل از جراحی چیزی نخورد و نیاشامد و روز جراحی ناشتا باشد.

افرادی که سیگاری هستند، باید استعمال سیگار و دخانیات را دو هفته قبل از جراحی و بعد از آن، کنار بگذارند. نیکوتین موجود در سیگار، روند بهبود را به تاخیر می اندازد و احتمال بروز عفونت بیشتر خواهد بود.

مصرف داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی مانند آسپیرین و ژلوفن، قبل از عمل ممنوع است. این قبیل داروها روند انعقاد خون را مختل کرده و احتمال بروز عوارضی از قبیل خونریزی را افزایش می دهند.

نکات مربوط به بعد از جراحی پروتز سینه و دوره نقاهت

 • بعد از جراحی، پوشیدن پستان بند به منظور حفظ فرم سینه ها به شدت توصیه می شود.
 • در صورت بروز درد می توان از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک استفاده کرد.
 • زمان مناسب بازگشت به محل کار و انجام فعالیت ها از سوی پزشک ارائه می شود. با این حال، بیمار باید چند روز را در منزل استراحت کند. انجام فعالیت های شدید بدنی، بلند کردن اجسام سنگین و خم و راست شدن به مدت چند هفته ممنوع است.
 • افرادی که کار آن ها فیزیکی است، به استراحت بیشری نیاز دارند.
 • بعد از جراحی پروتز سینه از پانسمان بر روی برش (برش جراحی) استفاده می شود. این بانداژ توسط سینه بند یا سوتین مخصوص جراحی محافظت می شود.
 • معمولا تا چند هفته حرکات دست ها و یا بالا نگه داشتن بازوها برای بیمار سخت است، که به مرور از میزان محدودیت حرکتی کاسته خواهد شد.

نتایج این روش جراحی، بلافاصله بعد از جراحی قابل مشاهده است. با این حال، ممکن است مدتی طول بکشد تا از میزان التهاب و ورم سینه ها کاسته شود و نتایج نهایی مشخص گردد. ممکن است نیاز باشد بیمار یک هفته بعد از جراحی برای کشیدن بخیه ها به مطب مراجعه کند.

چگونه جراحی پروتز سینه خوبی داشته باشیم؟

اگر در تصمیم خود مصمم هستید نکاتی را برای داشتن بهترین عمل جراحی پروتز گذاری سینه باید مد نظر داشته باشید. بدن هر فرد مشخصات منحصر به فردی دارد، لذا واجب است شرح مفصلی درباره ی خودتان، بیماری های قبلی و عادات غذایی و سبک زندگی به پزشک معالج دهید. صداقت در این شرح بسیار بر روند جراحی شما تاثیر می گذارد. زیرا پزشک جراح با توجه به خصوصیات بدن شما نوع پروتز و جراحی را انتخاب می کند.

این جراحی مانند هر جراحی دیگری با جان شما سر و کار دارد. در انتخاب جراح دقت فراوانی داشته باشید و از انجام جراحی پروتز گذاری سینه نزد افراد نا متخصص جدا خودداری کنید. زیرا ممکن است در صورت عدم مهارت و استفاده از پروتز های تقلبی بدن شما دچار آسیب های جبران ناپذیری بشود.

انجام آزمایشات، به صلاح دید پزشک بسیار مهم است، شما موظف به انجام آزمایشاتی قبل از عمل جراحی پروتز گذاری سینه می باشید. حتما به ترتیب این آزمایشات را انجام دهید، تا پزشکتان از وضعیت بدنی شما آگاه شود.

بدن شما سرمایه ای بسیار با ارزش است. قبل از اقدام به جراحی پروتز گذاری سینه حتما تحقیقات مفصلی در این زمینه داشته باشید و اطلاعات مفیدی کسب کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی متولد شهرستان میانه، استان آذربایجان شرقی است. فارغ التحصیل رشته پزشکی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بورد تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران (بیمارستان سینا )و فلوشیپ جراحی پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (بیمارستان شهدای تجریش)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
ورم سینه بعد از پروتز

ورم سینه بعد از پروتز

پروتز سینه این روزها جزء پرطرفدار ترین و شایع ترین جراحی های زیبایی است که تا حد زیادی می تواند به فرم دهی...

انواع مدل های پروتز سینه

انواع مدل های پروتز سینه

مدل های مختلف پروتز سینه کدامند؟ هزینه انجام پروتز سینه چقدر است؟ نحوه انجام جراحی پروتز سینه چگونه است؟ در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴۶ دیدگاه ها
 1. سلام خانم دکتر من سینه هام خیلی کوچیکه باید چه سایز پروتزی استفاده کنم؟

  پاسخ
  • سلام گلم باید برای معاینه و بررسی کامل به کلینیک مراجعه فرمایید.

   پاسخ
 2. جراحی پروتز سینه خیلی درد داره؟

  پاسخ
  • سلام. خیر این روش جراحی با بیهوشی انجام می‌شود و هیچگونه دردی ندارد.

   پاسخ
 3. خانم دکتر بعضیا میگن پروتز توی هواپیما ممکنه بترکه یعنی واقعا همینطوره؟

  پاسخ
  • سلام. خیر همچین مسئله ای وجود ندارد. در اینباره به طور کامل در مقاله توضیح داده شده است.

   پاسخ
 4. من کنسر سینه داشتم الان یک ساله از بهبودم میگذره میتونم بیام برای پروتز سینه ؟

  پاسخ
  • سلام گلم. بله برای مشاوره کامل به کلینیک مراجعه فرمایید.

   پاسخ
  • شما مشاوره انلاین هم دارید

   پاسخ
   • بله در سامانه ماوراطب مشاوره انلاین وجود دارد.

    پاسخ
 5. من ۲۳ سالمه و سینه هام خیلی کوچیک و شل هستن میشه توی همین سن پروتز سینه انجام بدم؟

  پاسخ
  • سلام بله گلم برای معاینه حضوری تشریف بیارید.

   پاسخ
 6. من همش فکر میکردم که پروتز خیلی احتمال ترکیدن داره الان با این مطالب کامل متوجه شدم اینجوری نیست

  پاسخ
 7. پروتز سایز بندی داره برای سایز ۶۵ الان باید چی بزنیم؟

  پاسخ
 8. ممنون از اطااعات خوبتون من قبلا فکر میکردم پروتز امکان ترکیدن داره الان متوجه شدم که نمیترکه

  پاسخ
 9. چند وقت بعد از کاشت پروتز سینه باید تعویض انجام داد؟

  پاسخ
  • برای همه افراد یکسان نیست

   پاسخ
 10. دکتر جان از کجا بدونیم که پروتز سینه ما عفونت کرده؟

  پاسخ
  • سلام بهتره که هر دو سال مورد معاینه قرار بگیرید

   پاسخ
 11. سلام ببخشید در سنین بالا خطر و عوارض نداره؟

  پاسخ
  • سلام خیر

   پاسخ
 12. سلام

  واقعا بدون درده؟ نقاهتش چقدره؟

  پاسخ
  • سلام دردی به همراه نداره

   پاسخ
 13. هزینه پروتز منتور پستان چقدره؟

  پاسخ
  • برای اطلاع از هزینه ها تماس بگیرید یا حضوری مراجعه کنید

   پاسخ
 14. پروتز سیلیکونی هزینش چقدره ؟ و تا چه زمانی ماندگاری داره؟

  پاسخ
 15. هزینه و دوام پروتز چقدره؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • برای اطلاع از هزینه ها به دلیل اینکه به نوع و مدل پروتز بستگی دره باید حتما حضوری تشریف بیارید

   پاسخ
 16. پروتز سینه نیاز به تعویض داره ؟

  پاسخ
  • گاهی بعد از گذشت تاریخ انقضا

   پاسخ
 17. شما ترمیم پروتز هم انجام میدین؟؟

  پاسخ
  • بله باید حتما حضوری تشریف بیارید

   پاسخ
 18. قوز سرشونه داشته باشیم و پروتز کنیم قوز بدتر میشه؟

  پاسخ
  • باید حضوری بررسی شود

   پاسخ
 19. هزینه پروتز سینه چقدره ؟

  پاسخ
  • باید مراجعه حضوری داشته باشید

   پاسخ
 20. چه جالب که راجع به جای بخیه هم توضیح دادید. من واقعاً نگرانش بودم

  پاسخ
 21. واقعا وقتی میشه پروتز دائمی گذاشت دگ پروتز موقت چه معنی ای میده ؟؟؟ توجیه پزشکی داره این کار ؟

  پاسخ
 22. پروتز سینه افتادگی هم کاملا از بین میبره؟

  پاسخ
 23. من خیلی تعریفتون رو شنیدم به دوستم معرفیتون کردم

  پاسخ
 24. دکتر من چطوری می تونم وقت بگیرم برای معاینه حضور بیام پیشتون؟

  پاسخ
 25. هزینه جراحی پروتز سینه چقدره ؟

  پاسخ
  • سلام برای اطلاع از هزینه ها با شماره های مطب تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 26. جراحی پروتز سینه بدون درد رو میشه بیشتر توضیح بدین یا رضایتمندی هار بزارین ببینیم

  پاسخ
 27. ممکنه که پروتز تو سینه بترکه؟

  پاسخ
  • سلام بله در برخی موارد امکان داره اما این ترکیدن به معنای چیزی که شما فکر میکنید نیست و اصطلاحا با این عنوان شناخته می‌شود.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *