دکتر اعظم صلاتی / بیماری های سینه / همه چیز درباره ژنیکوماستی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

همه چیز درباره ژنیکوماستی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

ژنیکوماستی یا عارضه بزرگ شدن سینه در آقایان که فراگیری آن در کل جهان به ۳۶ درصد رسیده است به دلیل برهم خوردن تعادل و توازن هورمون های استروژن و تستوسترون اتفاق می افتد.

در بدن مردان هورمونی به نام تستوسترون تولید می شود، که مسوولیت رشد جنسی در دوران بلوغ را برعهده دارد. این هورمون بعد از بلوغ و با افزایش سن، کمتر می شود. از سوی دیگر هورمون استروژن که مسوول رشد جنسی زنانه است، در بدن مردان افزایش می یابد و با برهم خوردن این توازن بافت سینه بزرگ و ملتهب می شود.

اتفاق افتادن این موضوع در سنین تر پایین تر شانس درمان را بالا می برد و در ۹۰ درصد مواقع بدون جراحی، سینه های آقایان به حالت طبیعی خود بازمی گردد. اما اگر این موضوع در سنین بزرگسالی ایجاد شود، تنها از طریق جراحی، بازگشت به حالت طبیعی امکان پذیر است.

انواع ژنیکوماستی

اگر بخواهیم ژنیکوماستی را تقسیم بندی کنیم. آن را می توان در دو دسته کلی فیزیولوژیک و پاتوفیزیولوژیک جای داد.

ژنیکوماستی فیزیولوژیک

عدم تعادل در هورمون‌های زنانه (استروژن) و مردانه (تستسترون)، ژنیکوماستی فیزیولوژیک را سبب می شود که این نوع از ژنیکوماستی در هر سنی از بدو تولد تا میانسالی ممکن است اتفاق بیفتد.

همان طور که گفته شد در سنین پایین تر این عارضه تا حد زیادی به خودی خود رفع خواهد شد. معمولا ژنیکوماستی بدو تولد در فاصله یک تا دو هفتگی و دوران بلوغ حداکثر تا سه سال بعد از بروز علائم بهبود پیدا می کند. مشاهده شده است در برخی از سالمندان که این عارضه اتفاق می افتد و درمان دارویی در نظر گرفته می شود، عواملی چون مصرف داروهای متعدد دیگر، بهبود بیماری را به تعویق می اندازد.

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی پاتوفیزیولوژیک

تومورها، استفاده از برخی داروها، مصرف مواد مخدر و چاقی بیش از حد در برخی از مواقع باعث برهم خوردن تعادل هورمون های بدن می شود که ژنیکوماستی پاتوفیزیولوژیک را به وجود می آورد.

 ژنیکوماستی با سرطان پستان بی ارتباط است!

سرطان سینه به ژنیکوماستی ارتباطی ندارد. چرا که سرطان سینه به دلیل عوامل ژنتیکی، موقعیت جغرافیایی، عوامل محیطی، کار کردن با مواد شیمیایی، بیماری‌ هایی سندرومی و بیماری‌ های کبدی اتفاق می افتد. اما در ژنیکوماستی عواملی که در بالا گفته شد دخیلند.

راه های درمان ژنیکوماستی

درمان این عارضه با دو روش دارو و جراحی امکان پذیر است. هر کدام از این روش ها با نظر فوق تخصص جراح پستان به کار برده می شود.

درمان با دارو

اولین موضوع مهم و حیاتی این است که بیمار از درمان خودسرانه و خانگی خودداری کند، چرا که عوارضس جدی برای او به بار می آورد. برخی از داروهایی که توسط متخصص تجویز می شود شامل آندروژن ها، آنتی استروژن ها و مهارکننده های آروماتاز است.

درمان با جراحی

در موارد پیشرفته بیماری که درمان دارویی برای آن دیر شده است و بیمار به مدت طولانی مبتلا به ژنیکوماستی باشد و بافت پستان تغییر پیدا کرده باشد، درمان دارویی دیگر موثر نیست و جراحی باید صورت بگیرد. این موضوع در خصوص جواب ندادن بدن بیمار به درمان دارویی نیز صادق است.

افراد مناسب برای جراحی ژنیکوماستی

افرادی که برای انجام جراحی ژنیکوماستی مناسب هستند می توان در این دسته ها جای داد.

 • از بزرگی سینه هایشان خجالت می کشند.
 • سلامت جسمی داشته و بیماری خاصی ندارند که نتایج حاصل از جراحی را به تعویق بیندازد.
 • دارای وزن مناسبی هستند و از افزایش وزن رنج نمی برند. چرا که اگر فردی دارای افزایش وزن باشد باید تا رسیدن به وزن ایده آل خود برای انجام جراحی صبر کند.
 • رشد سینه هایشان متوقف شده و به پایداری رسیده است.
 • بیشتر از یک سال است که به این عارضه دچار هستند.
 • پوست شان از انعطاف خوبی برخوردار است و خاصیت ارتجاعی دارد.
 • این عارضه آن ها را از فعالیت بدنی دور کرده است.
 • با وجود به کار بردن انواع داروهای درمانی سایز سینه هایشان تغییر نکرده است.
 • چشم انداز مثبت و روشنی از نتیجه جراحی دارند.

این جراحی چطور انجام می شود؟

این جراحی به سه روش انجام می شود؛ لیپوساکشن، برش یا تلفیق دو روش با یکدیگر

لیپوساکشن

در بیشتر اوقات جراحی کوچک کردن سینه مردانه با استفاده از لیپوساکشن انجام می‌شود. ابتدا چند برش کوچک و جزئی در نواحی نوک سینه ایجاد می شود سپس با محلول خاصی چربی های درون سینه نرم و روان می شود. یک لوله بسیار نازک از طریق همان برش های کوچک به درون سینه وارد می شود و چربی را به چپ و راست حرکت می دهد و سپس با یک مکش سلول های چربی تخلیه می شوند.

لیپوساکشن می‌تواند بافت غدد لنفاوی را نیز خارج کند، که باعث کم شدن بیرون زدگی نوک سینه شده و سینه ‌ای تخت و مردانه ایجاد می کند.

برش

روش برش خوردن در زیر هر سینه در زمانی انجام می شود که بافت غده پستانی یا پوست برای اصلاح ژنیکوماستی لازم است، بیشتر از حد برداشته شود. این روش برای کاهش پوست اطراف نوک پستان و یا طبیعی تر شدن نوک پستان نیز کارآیی دارد. تعداد این برش ها و الگوهای آن به صلاحدید جراح پستان بستگی دارد.

روش تلفیقی لیپوساکشن و برش

گاهی اوقات نیز ژنیکوماستی با هر دو روش لیپوساکشن و برش درمان می‌ شود. برخی بیماران ژنیکوماستی که به اضافه وزن زیاد و یا بیماری خاصی در گذشته دچار بودند، نیاز به برداشتن پوست اضافی دارند. بنابراین برای برداشتن پوست اضافی، جراح برش کوچکی در زیر هر سینه ایجاد می کند و لیپوساکشن را انجام می دهد. سپس پوست اضافه را برمی دارد و سینه را صاف و تخت می کند.

هزینه های جراحی ژنیکوماستی

سپردن خودتان برای درمان این بیماری به دست فوق تخصص جراحی پستان جزو اولین اصل رهایی شما از بند این عارضه است. هزینه جراحی ژنیکوماستی به تجربه و سابقه جراح، نوع جراحی انجام شده و موقعیت جغرافیایی وابسته است. هزینه این جراحی نیز با شاخص هایی مانند هزینه بیهوشی، بیمارستان خصوصی یا دولتی و تجهیزات موجود در بیمارستان، دارو و دستمزد جراح محاسبه می شود.

مراقبت های بعد از جراحی

 • این جراحی درد چندانی ندارد. تنها بعضی از بیماران در هفته اول سینه هایشان متورم و کبود است که سپس رفع می شود.
 • اغلب آقایان می توانند هفت تا ده روز بعد از جراحی، فعالیت های کاری خود را از سر بگیرند. اگر در جراحی پوست اضافه برداشته شده باشد این زمان کمی افزایش پیدا می کند.
 • مقدار زیادی آب بخورند. میوه و سبزیجات به رژیم غذایی خود اضافه کنند.
 • داروهای تجویز شده برای تسکین درد را با دستور پزشک مصرف کنند و از مصرف آسپرین خودداری کنند.
 • باید دست کم تا یک ماه پس از جراحی، از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین و وزنه زدن خودداری کنند.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنند چون روند بهبودی آنها را کند می کند و عوارض احتمالی جراحی را افزایش می دهد.
دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی متولد شهرستان میانه، استان آذربایجان شرقی است. فارغ التحصیل رشته پزشکی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بورد تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران (بیمارستان سینا )و فلوشیپ جراحی پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (بیمارستان شهدای تجریش)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

سرطان سینه معمولاً در سلول های لوبول که غدد تولید شیر هستند یا در مجاری شیر که شیر از لوبول ها به نوک سینه...

تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

پزشکان از آزمایشات بسیاری برای کشف یا تشخیص سرطان پستان استفاده می کنند. آنها همچنین ممکن است آزمایشاتی...

غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه

در کشور انگلیس از هر هشت زن یک زن در طول عمر خود به سرطان سینه مبتلا می شود. در کل سرطان سینه سرطان شایعی در...

سینه سوم یا پستان فرعی

سینه سوم یا پستان فرعی

یکی از عارضه هایی که در موارد نادری ظاهر می شود سینه سوم یا پستان فرعی است. این موضوع سبب می شود زنان بافتی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *