پروتز سینه باعث سرطان می شود؟

پروتز سینه باعث سرطان می شود؟

پروتز سینه باعث سرطان می شود؟

پروتز های سینه باعث سرطان سینه نمی شوند و احتمال سرطان سینه را بالا نمی برند. ولی تحقیقات نشان داده است زنانی که نوع غیر مرغوب پروتز سینه دارند به احتمال بیشتری به لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک یا ALCL  مبتلا می شوند.

ALCL نوعی لنفوم غیر هاجکین است. این نوعی سرطان است که در سیستم لنفاوی ( سیستمی که برای مبارزه با عفونت و بیماری ها در بدن فعالیت می کند ) شروع می شود و در سلول های خونی قوی تر می شود.

در صورتی که قصد دارید جراحی پروتز سینه انجام دهید نیاز است که به برخی نکات توجه کنید.

چه ارتباطی بین پروتز سینه و سرطان وجود دارد؟

متخصصان نمی دانند که چرا پروتزهای سینه باعث لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک می شوند. ۹۳ تا ۹۶ درصد از زنان دارای پروتز سینه  که به ALCL  مبتلا می شوند از پروتزهای دارای بافت ویژه استفاده کرده اند. به این معنا که سینه ها ظاهری ناصاف و برامده در برخی نواحی دارند.

همانند پروتز های صاف، پروتزهای دارای بافت هم برای اعمال جراحی بازسازی و زیبایی به کار می روند. پروتزهای دارای بافت به احتمال کمتری تکان می خورند و کمتر باعث موج دار شدن در ناحیه سینه می شوند. ولی متخصصان بر این باورند که پروتزهای دارای بافت می تواند باعث واکنش نشان دادن سیستم ایمنی برخی زنان شود و به ترتیبی در موارد نادری باعث لنفوم سینه شوند.

پروتز سینه باعث سرطان می شود؟
پروتز سینه باعث سرطان می شود؟

چه فردی در معرض سرطان سینه است؟

ALCL  نوع نادری از سرطان سینه است. حتی در صورتی که پروتز سینه داشته باشید احتمال اینکه به لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک مبتلا شوید بسیار پایین است. متخصصان تخمین زده اند که از هر ۵۰۰۰۰ زن، یک زن به این سرطان مبتلا می شود.

در برخی موارد بازسازی سینه بعد از ماستکتومی ( تخلیه سینه )،  از تکنیک گسترش بافت سینه استفاده می شود که ابتلا به ALCL  را بالاتر می برند.

در صورتی که پروتز سینه دارید باید چه اقداماتی انجام دهید؟

در این مورد با پزشک خود صحبت کنید. بیشتر متخصصان پیشنهاد نمی دهند که به دلیل بالا رفتن احتمال بروز ALCL  ، پروتزها خارج شوند. ولی در صورتی که پروتزهای دارای بافت دارید و این مورد باعث نگرانی شما شده است بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید.

بهتر است که با علائم ALCL   آشنا شوید تا در صورت بروز این علائم سریعاً به پزشک مراجعه کنید. بیشتر زنانی که جراحی پروتز سینه انجام می دهند جای اسکاری در ناحیه برش خورده باقی می ماند. علائم ALCL  معمولاً در اطراف این اسکار ها خود را نشان می دهد. سینه های خود را به طور مرتب معاینه کنید:

–              ایجاد تورم

–              توده یا تغییرات دیگری در شکل سینه ها

–              درد در نزدیکی سینه ها که دائمی است.

–              راش پوستی در نزدیکی سینه ها

–              سفت شدن سینه ها و ایجاد بافت اسکار جدید

همچنین علائم زیر را هم مورد بررسی قرار دهید:

–              تجمع مایعات در نزدیکی سینه ها

–              ریزش مو

–              خستگی شدید که می تواند نشانه تضعیف سیستم ایمنی باشد.

این نشانه ها می توانند به دلیل بیماری ALCL باشند ولی می توانند دلایل دیگری هم داشته باشند که تخریب پروتز یکی از این علل است. به همین دلیل اهمیت بررسی سینه ها در صورت مشاهده تغییرات در سینه، قابل چشم پوشی نیست.

ALCL معمولاً قابل درمان است، مخصوصاً اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود. در صورتی که مشکوک به این بیماری هستید پزشک می تواند با بیوپسی و آزمایشات تصویر برداری مانند سونوگرافی و ماموگرافی، تشخیص درست و دقیقی بدهد. درمان به موقع معمولاً شامل برداشتن پروتز و بافت های دارای سلول های سرطانی است.

دکتر اعظم صلاتی فوق تخصص جراحی پستان، سرطان و زیبایی هستند. جهت ارتباط با ایشان می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید. شماره های تماس : ۰۲۱۶۶۹۰۹۹۸۴

منبع : https://www.webmd.com/breast-cancer/can-breast-implants-cause-cancer#2

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *