پستان

هیدرآدنیت چرکی پستان چیست و چرا به وجود می‌آید؟

یکی از عارضه هایی که ممکن است بانوان درطول زندگی خود در نواحی پستان دچار شوند، هیدرآدنیت چرکی می‌باشد. شاید برای شما هم سوال شود که هیدرآدنیت چیست؟ اگر این اصطلاح را کنار بگذاریم و ذکر کنیم که این ها همان دانه های قرمز رنگ چرکی هستند، متوجه می‌شوید که آشنایی محدودی نسبت به آن دارید. این برجستگی های پوستی معمولا دردناک بوده که در ادامه مقاله به بررسی کامل آن و راه های پیشگیری اشاره خواهیم داشت.

هیدرآدنیت چرکی پستان چیست؟

هیدرآدنیت ها برجستگی های قرمز رنگی هستند که به دلیل چرکی بودن، دارای ضخامت هستند. هیدرآدنیت ها دارای چرک های بدبویی هستند. یعنی درواقع اینگونه است که اگر این برجستگی ها سر باز کنند، دارای بود بدی هستند. مهمترین عوارضی که با خود به همراه دارند، دردناک بودن آن می‌باشد. هیدرآدنیت ها برخلاف ظاهر ساده ا که دارند، دارای پیچیدگی های بسیار بوده و حتی با درد شدیدی که ایجاد می‌کنند، فرد را در فعالیت های روزمره دچار مشکل کرده یا تحت تاثیر قرار می‌دهد. اکثر خانم هایی که به مطب دکتر اعظم صلاتی از این بابت مراجعه دارند علاوه بر نارضایتی از ایجاد هیدرآدنیت ها، در ارتباط با کاهش اعتماد به نفس در اثر ظاهر نامناسب این بیماری اظهار دارند.

مراحل پیدایش هیدرآدنیت چرکی

مراحل پیدایش بیماری و نشانه های آن، دارای سه مرحله می‌باشد که در ادامه ذکر می‌کنیم:

  1. مرحله اول: در ظاهر پستان برجستگی های قرمز رنگ نیز نمایان می‌شود.
  2. مرحله دوم: پیدایش برجستگی های چرکی در یک امتداد کوتاه از ناحیه پستان
  3. مرحله سوم: این برجستگی ها سطح وسیعی از پستان را در بر گرفته و حتی ممکن است زخم های دردناکی در این نواحی ایجاد کنند.
هیدرآدنیت

علت های هیدرآدنیت چرکی پستان

درواقع علت دقیقی برای ایجاد این بیماری وجود ندارد اما طبق تحقیقات پزشکی، عوامل زیادی در پیدایش آن ها موثر است. جالب است بدانید که عامل ژنیتیک در به وجود آمدن هیدرآدنیت چرکی بسیار موثر است و نکته مهم دیگر اینکه حتی آقایان هم به این مورد دردناک و ناخوشایند دچار می‌شوند. البته ناگفته نماند هیدروآدنیت های چرکی در آقایان، بیشتر در مردانی دیده می‌شود که دارای اضافه وزن شدید هستند یا مصرف سیگار و دخانیات بالاییی دارند. برخی افراد چه خانم ها و چه آقایان، از نظر ژنتیکی بسیار مستعد آکنه ها هستند که احتمال ابتلا به این بیماری در این افراد بیشتر است.

آیا هیدرآدنیت چرکی قابل انتقال است؟

طبق تحقیقات و نتایج بدست آمده از علم پزشکی، این عارضه قابل انتقال نیست. یعنی اگر فرد سامی از لحاظ پوستی با هیدرآدنیت ها برخورد داشته باشد، دچار این مسئله نمی‌شود. بنابراین باید بدانید که شما این بیماری را به کسی انتقال نمی‌دهید و از هیچ کسی دریافت نمی‌کنید.

علائم هیدرآدنیت چرکی پستان چیست؟

معمولا هر دو پستان به هیدرآدنیت های چرکی دچار می‌شون البته که ناگفته نماند این مورد بیشتر در نواحی سپستان، زیربغل مشاهده می‌شود. در این مقاله ما فقط به هیدرآدنیت چرکی خواهخیم پرداهخت:

  • وجود برجستگی های چرکیخارش هیدرآدنیت
  • معمولا در اطراف این برجستگی ها، جوش های سرسیاه ریز زیادی به وجود می‌آید.
  • اغلب این برجستگی ها بعد از بهبود نیز  مجددا به وجود می‌آیند.
  • پیشرفت ا ین بیماری در برخی مواقع ( زیاد شدن برجستگی های چرکی )

روش های تشخیص هیدرآدنیت چرکی پستان

یکی از ابتدایی ترین راهکارهای تشخیص هیدرآدنیت چرکی، معاینات ظاهری و فیزیکی می‌باشد. بهترین دکتر فوق تخصص پستان، بعد از مشاهده برجستگی های چرکی در ناحیه پستان و بررسی سوابق پزشکی، نوع این عارضه تشخیص داده می‌شود. شما در این حین باید حتما تمامی علائم خود را به پزشک اطلاع دهید.

روش های درمانی هیدرآدنیت چرکی پستان

روش های درمانی برای این عارضه بسیار متعدد است که بسته به شرایط وخیم بودن هیدرآدنیت ها تعیین می‌گردد. معمولا یکی از روش های درمانی برای رفع هیدرآدنیت های چرکی، استفاده از دارو های غیر استروئیدی می‌باشد که علائم و عوارض این عارضه را تا حد بسیاری کاهش میدهند. معمولا یکی از روش های درمانی که حتما برای خانم ها یا آقایان مبتلا به این عارضه استفاده می‌کنند، آنتی بیوتیک ها هستند که در کاهش چرک و میزان برجستگی و همچنین درد تاثیر زیادی دارند. دوره های مصرفی آنتی بیوتیک ها نظیر داکسی سالین که برای این عارضه تجویز می‌گردد نسبت به سایر آنتی بیوتیک ها متفاوت بوده و باید طبق دستور پزشک فوق تخصص پستان مورد استفاده قرار گیرد. کورتیکواستروئیدها گاهی برای از بین بردن این برجستگی ها در زیر ناحیه پستان تزریق میشوند. داروهای هورمونی، داروهای بیولوژیکی نیز از روش های درمانی موثر هستند.

درمان های جراحی هیدرآدنیت چرکی

ممکن است گاهی تعداد برجستگی های چرکی از این دسته، محدود باشد اما دارای عمق بیشتری باشند که در این صورت با استفده از روش جراحی، برشی ایجاد کردهو چرک این ناحیه را خالی می‌کنند. در زمان استفاده از جراحی، حتما مصرف آنتی بیوتیک را توصیه دارند. نوعی دیگر از روش تهاجمی با نام دورفینگ است که این برجستگی را تبدیل به یک زخم معمولی می‌کنند تا میزان درد کاهش یابد و میزان برجستگی نیز کم شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *