معاینه-پستان-توسط-خود-فرد

معاینه پستان توسط خود فرد

خود آزمایی سینه راهی است که شما می توانید سینه های خود را از نظر تغییرات، مانند توده یا سفت شدگی بررسی کنید. به هر دو سینه نگاه کرده و آن هارا لمس کنید. اگر متوجه چیز غیرعادی شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. در بسیاری از موارد، این تغییرات سرطان نیستند، اما باید به پزشک خود مراجعه کنید تا متوجه شوید. در این مقاله راجب راه های تشخیص سرطان سینه در منزل و روش های مختلف آن صحبت خواهیم کرد.

تست سرطان پستان توسط خود فرد

از آنجا که ۸۰ درصد از سرطان های پستان توسط خود زنان کشف می شود، انجام معاینه ماهانه پستان ها بعد از هر دوره قاعدگی توسط خود فرد از اهمیت زیادی برخوردار است.

جهت انجام خودازمایی ابتدا وسایل زیر را آماده کنید:

 • یک بالش یا حوله تا خورده
 • آینه قدی
 • لوسیون بدن یا ماده چرب کننده

انواع روش های تست سرطان سینه در منزل

خودازمایی پستان دو مرحله دارد:

الف : نگاه کردن که علائم ظاهری را مشخص می کند.
ب : لمس کردن که توده ها را تشخیص می دهد.

معاینه-پستان-توسط-خود-فرد
معاینه-پستان-توسط-خود-فرد

مرحله اول (نگاه کردن)

ابتدا در جلوی یک آینه پهن ایستاده و سینه های خود را در جهت های جلو، چپ و راست در چهار حالت زیر نگاه کنید:

۱- دست ها را در کنار بدن آویزان کنید.
۲- دست ها را بالای سر ببرید و پشت سر قرار دهید.
۳- دست ها را به طور موازی بالا ببرید.
۴- کف دست ها را روی کمر قرار دهید و محکم به لگن خود فشار وارد آورید.
۵- به سمت جلو خم شوید.

مرحله دوم ( لمس کردن )

معاینه پستان را می توانید در حمام و در حالت ایستاده یا در حالت درازکش در اتاق انجام دهید.

الف : در حمام : از انگشتان ۲، ۳ و ۴ دست استفاده کنید و بدون اینکه آن ها را خم کنید، تمام قسمت های پستان را لمس کنید. از دست راست برای معاینه پستان چپ و از دست چپ برای پستان راست استفاده کنید. دقت کنید که آیا هرگونه توده، نقاط سفت، ضخیم شدگی احساس می کنید یا خیر؟

ب : در حالت درازکش : روی تخت یا زمین دراز بکشید و مراحل زیر را به دقت انجام دهید:

– بالش یا حوله تا خورده ای را زیر شانه راست قرار داده و بازوی راست خود را زیر سر خود قرار دهید.
– با حرکت دست چپ خود به صورت دایره ای، سینه راست خود را لمس کنید. دست شما باید در جهت حرکت عقربه های ساعت روی سینه بچرخد. از ساعت ۱۲ شروع کنید و به سمت ساعت ۱، ۲ و همین طور تا آخر بروید.
– بالشتک یا حوله تاشده ای را زیر شانه چپ قرار داده و دست چپ را پشت سر قرار دهید. و مراحلی که روی سینه راست انجام دادید را روی سینه چپ تکرار کنید.
– ناحیه زیر بغل را نیز فراموش نکنید و با نگه داشتن بازو به حالت نیمه باز این منطقه را نیز به صورت عمقی معاینه کنید.
در هنگام نگاه کردن و لمس کردن به هرگونه تغییر شکل پستان، تورم، تورفتگی پوست یا نوک پستان، کبودی زیر پوست، برجستگی ، ترشح از نوک پستان، لمس توده در معاینه، حساسیت، زخم، تغییر پوست شبیه پوست پرتقال و پوسته شدن نوک پستان توجه فرمائید.

معاینه پستان توسط فرد

تشخیص سرطان سینه با آینه

 1. بدون لباس از کمر به بالا در مقابل یک آینه بزرگ در اتاقی با نور کافی بایستید. به سینه ها نگاه کرده و اگر از نظر اندازه یا شکل با هم برابر نباشند، مشکلی وجود ندارد. در حالی که بازوهای خود را در کنار بدن خود رها کرده اید، به دنبال هرگونه تغییر در اندازه، شکل، موقعیت یا هر گونه تغییر در پوست سینه باشید و همچنین به دنبال هر گونه چروکیدگی، فرورفتگی، زخم یا تغییر رنگ باشید.
 2. نوک سینه های خود را بررسی کنید و به دنبال هر گونه زخم، لایه برداری یا تغییر جهت آنها باشید. گاهی برخی افراد دچار سرطان نوک سینه می‌شوند.
 3. دست های خود را روی باسن خود قرار دهید و محکم فشار دهید تا ماهیچه های سینه و زیر سینه شما سفت شود. از طرفی به طرف دیگر بچرخید تا بتوانید به قسمت بیرونی سینه خود نگاه کنید.
 4. سپس به سمت جلو و به سمت آینه خم شوید، شانه ها و آرنج ها را به سمت جلو بچرخانید تا ماهیچه های سینه سفت شوند. سینه های شما به جلو می افتد. سپس به دنبال هر گونه تغییر در شکل یا حالت آنها باشید.
 5. حالا دست هایتان را پشت سرتان قلاب کرده و دست ها را به سمت جلو فشار دهید. دوباره از این طرف به طرف دیگر بچرخید تا قسمت های بیرونی سینه هایتان را بررسی کنید. به یاد داشته باشید که به مرز زیر آنها نگاه کنید. ممکن است لازم باشد سینه های خود را با دست بلند کنید تا آن را ببینید.
 6. نوک سینه های خود را از نظر وجود مایع ترشحی بررسی کنید. انگشت شست و سبابه خود را روی بافت اطراف نوک سینه قرار دهید و به سمت بیرون به سمت انتهای نوک سینه بکشید. به دنبال هر ترشحی باشید. این کار را روی سینه دیگر خود تکرار کنید.

تشخیص سرطان سینه داخل حمام

 • تغییرات در سینه را احساس کنید. لغزنده بودن دست ها با آب و صابون به شما کمک می کند که هرگونه توده یا غده در ناحیه زیر بغل خود را بررسی کنید. دست چپ خود را روی لگن خود قرار دهید و با دست راست ناحیه زیر بغل چپ احساس کنید. در طرف دیگر نیز این کار را تکرار کنید.
 • هر دو طرف را از نظر وجود توده یا سفت شدگی در بالا و زیر استخوان ترقوه بررسی کنید.
 • یک دست را پشت سر خود ببرید تا بافت سینه پخش شود. از قسمت صاف انگشتان دست دیگر برای فشار دادن سینه استفاده کنید. یک الگوی بالا و پایین را دنبال کنید و از خط سوتین به سمت استخوان ترقوه حرکت کنید. این الگو را تا جایی ادامه دهید که تمام سینه را بپوشانید. در آخر این مرحله را برای طرف دیگر سینه خود تکرار کنید.

تشخیص سرطان سینه درحالت درازکش‌

مرحله اول: دراز بکشید و یک بالش کوچک یا حوله تا شده را زیر شانه راست خود قرار دهید. دست راست خود را پشت سر بگذارید. دست چپ خود را با انگشتان کنار هم و صاف روی قسمت بالایی سینه راست قرار دهید. استفاده از لوسیون بدن ممکن است به این کار کمک کند.

مرحله دوم: سینه خود را مانند یک ساعت در نظر بگیرید. از ساعت ۱۲ شروع کنید و با حرکات دایره ای کوچک به سمت ساعت ۱ حرکت کنید. دور کل دایره را ادامه دهید تا دوباره به ساعت ۱۲ برسید. انگشتان خود را صاف و در تماس دائمی با سینه نگه دارید. وقتی دایره کامل شد، ۲.۵ سانتی متر به سمت نوک سینه حرکت کنید و یک دایره دیگر را مانند قبل کامل کنید. این الگو را تا زمانی که تمام سینه را لمس کنید ادامه دهید. مطمئن شوید که نواحی بیرونی بالایی که تا زیر بغل شما امتداد دارند را احساس کنید.

مرحله سوم: انگشتان خود را صاف و مستقیماً بالای نوک سینه خود قرار دهید. برای هر گونه تغییر ناحیه زیر نوک سینه لمس کنید. به آرامی نوک سینه خود را به سمت داخل فشار دهید. در این قسمت نوک سینه باید به راحتی حرکت کند.

مرحله چهارم: این مراحل را روی سینه دیگر خود تکرار کنید. فراموش نکنید که قسمت بالایی، بیرونی سینه و نزدیکترین ناحیه به زیر بغل را بررسی کنید.

تشخیص توده داخل سینه بعد از انجام خودآزمایی پستان

شما ابتدا باید بعد از پیدا کردن یک توده صبور باشید زیرا شاید اصلا نگران کننده نباشند و یا غیر سرطانی باشند. هر توده در بافت سینه دلیل بر وجود سرطان سینه نیست اما در صورت مشاهده هرگونه تغییر جدید در سینه، از جمله موارد زیر با مطب پزشک خود تماس بگیرید.

 • مشاهده تغییرات ظاهری در سینه ها
 • توده یا سفت شدگی در نزدیک سینه یا زیر بغل
 • تغییر در اندازه، شکل یا خطوط سینه
 • ناحیه ای شبیه فیبروم در زیر پوست
 • ترشح مایع خونی یا شفاف از نوک سینه ها
 • قرمزی پوست روی سینه یا نوک سینه
 • تغییر در حالت سینه یا ظاهر پوست روی سینه و یا نوک سینه (گود شدن سینه، چروکیده شدن ، پوسته پوسته یا ملتهب شدن )

معاینه توسط بهترین متخصص پستان

در آخر در نظر داشته باشید که معاینه داخل مطب پزشک برای رفع ابهام و تشخیص سرطان سینه به صورت دقیق تر نیاز هست. ممکن سوالی مثل اینکه هر چند وقت یکبار باید معاینه بالینی سینه انجام دهم؟ شما باید هر یک تا سه سال یک بار از سن ۲۰ سالگی و هر سال از ۴۰ سالگی معاینه بالینی سینه انجام دهید. اگر سابقه خانوادگی قوی در زمینه سرطان سینه دارید، ممکن است معاینه بالینی سینه در زمان های کوتاه تر پیشنهاد شود.

نتیجه گیری

علاوه بر تمامی راه های درمان سرطان سینه، یکی از راه هایی که امروزه شایع هست جراحی سینه می باشد که شما بعد از انجام راه های تشخیص سرطان سینه در منزل و همچنان پس از انجام معاینه توسط بهترین متخصص پستان میتوانید با مراجعه به متخصص برای انجام جراحی سینه اقدام کنید.

معاینه پستان ها لازم است که به صورت ماهیانه انجام گیرد و تمامی مراحل مذکور برای هر دو پستان انجام گیرد. به این ترتیب در صورتی که توده ای در سینه وجود داشته باشد، در مراحل اولیه تشخیص داده می شود و در صورت نیاز اقدامات درمانی صورت می گیرد.

دکتر اعظم صلاتی فوق تخصص جراحی پستان، سرطان و زیبایی هستند. جهت ارتباط با ایشان می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید. شماره های تماس : ۰۲۱۶۶۹۰۹۹۸۴

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *