دکتر اعظم صلاتی / غربالگری سرطان سینه
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

غربالگری سرطان سینه

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

در کشور انگلیس از هر هشت زن یک زن در طول عمر خود به سرطان سینه مبتلا می شود. در کل سرطان سینه سرطان شایعی در بین زنان است. اگر سرطان سینه به موقع تشخیص داده شود ، درمان موفقیت آمیزتر است و احتمال بهبودی وجود دارد.

غربالگری پستان با هدف کشف سرطان های پستان در مراحل اولیه انجام می شود. در آن از آزمایش اشعه ایکس به نام ماموگرافی استفاده می شود که می تواند سرطان ها را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

اما برخی از خطرات غربالگری سرطان پستان وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید.

با افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان با افزایش سن ، تمام زنان از ۵۰ تا ۷۱ سالگی نیاز است که برای غربالگری سرطان پستان اقدام کنند و فواصل زمانی هر سه سال باشد.

در این بین، اگر نگران علائم سرطان پستان هستید ، مانند توده یا بافت ضخیم شده در پستان، یا متوجه می شوید که سینه های شما مورد غیر طبیعی دارد یا احساس آن متفاوت است ، منتظر تست غربالگری بعدی نمانید و به یک فوق تخصص سینه مراجعه داشته باشید تا آزمایشات تشخیصی و غربالگری صورت گیرد.

چرا غربالگری پستان انجام می شود؟

اکثر متخصصان اتفاق نظر دارند که غربالگری منظم پستان در شناسایی زود هنگام سرطان پستان مفید است.هرچه سرطان سریع تر تشخیص داده شود ، احتمال زنده ماندن در آن بیشتر است.اگر سرطان پستان در مراحل اولیه تشخیص داده شود ، نیاز به برداشتن بافت کمتری از پستان (ماستکتومی) است ولی نیاز به شیمی درمانی خواهد بود.مورد مهم این است که غربالگری پستان گاهی اوقات سرطان هایی را تشخیص می دهد که ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکرده باشند. در برخی موارد هم سرطان سینه به اشتباه تشخیص داده می شود و نیاز به آزمایشات اضافی غیرضروری است. ولی در کل مزایای انجام تست غربالگری سرطان سینه نسبت به معایب آن بسیار بیشتر است.

چه زمانی غربالگری سرطان پستان باید انجام گیرد؟

انجام غربالگری سرطان پستان به زنان ۵۰ ساله تا ۷۱ ساله پیشنهاد می شود. اگر خطر ابتلا به سرطان پستان در شما بسیار زیاد باشد ، ممکن است واجد شرایط غربالگری پستان باشید.اگر ۷۱ سال یا بیشتر داشته باشید ، دیگر نیازی به انجام تست های غربالگری نیست. اما هنوز هم می توانید این تست را انجام دهید.

در طی غربالگری پستان چه اتفاقی می افتد؟

غربالگری پستان شامل انجام ماموگرافی در کلینیک یا مرکز های رادیولوژی است. این کار توسط یک رادیولوژیست انجام می شود. به سینه های شما ۱ بار پرتوی ایکس می شود. پستان بر روی دستگاه اشعه ایکس قرار می گیرد و با یک صفحه شفاف به آرامی اما محکم فشرده می شود. از هر پستان در دو زاویه اشعه ایکس گرفته می شود.پس از عکسبرداری از سینه های شما ، ماموگرافی از نظر وجود ناهنجاری بررسی می شود.

نتایج ماموگرافی حداکثر ۲ هفته پس از ملاقات برای شما و پزشک فوق تخصص سینه تان ارسال می شود.پس از غربالگری ، از هر ۲۵ زن ، ۱ نفر برای ارزیابی های بیشتر فراخوانی می شود.تماس گرفتن به معنای قطعی سرطان نیست. ممکن است اولین ماموگرافی نتوانسته باشد به طور دقیق بررسی انجام دهد. تقریباً از هر ۴ زنی که برای ارزیابی بیشتر به آنها مراجعه می شود، ۱ نفر مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده می شود. اگر خطر ابتلا به سرطان پستان بسیار زیاد است ، قبل از ۵۰ سالگی واجد شرایط انجام غربالگری سرطان پستان باشید.

ماموگرافی

ماموگرافی همان تست اشعه ایکس پستان است. برای بسیاری از خانم ها ، ماموگرافی بهترین روش برای یافتن سرطان پستان در مراحل اولیه است ، زمانی که درمان آن آسان تر است ولی تشخیص با علائم کمی دشوار است. انجام ماموگرافی منظم می تواند خطر مرگ ناشی از سرطان پستان را کاهش دهد. در این زمان ، ماموگرافی بهترین روش برای یافتن سرطان پستان برای بیشتر خانم ها است.

تصویربرداری ام آر آی از پستان ها

در MRI پستان از امواج رادیویی و مغناطیسی برای گرفتن عکس از پستان استفاده می شود. از MRI ​​همراه با ماموگرافی برای غربالگری زنانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند استفاده می شود. از آنجا که ممکن است ام آر آی پستان حتی در صورت عدم وجود سرطان غیرطبیعی به نظر برسد، برای خانم هایی که به طور متوسط ​​در معرض خطر هستند استفاده نمی شود.

سایر تست های غربالگری پستان

معاینه بالینی پستان

معاینه بالینی پستان توسط پزشک انجام می گیرد که از دستان خود برای احساس توده یا سایر تغییرات استفاده می کند.

معاینه منظم پستان

آشنایی با نحوه معاینه پستان می تواند کمک کند علائمی مانند برجستگی ، درد یا تغییر اندازه را که ممکن است نگران کننده باشد ، مشاهده کنید. این موارد می توانند شامل تغییراتی باشد که در طی خودآزمایی سینه مشاهده می شود. شما باید هر تغییری را که مشاهده کردید به پزشک گزارش دهید. تا کنون ثابت نشده است که انجام معاینه بالینی پستان یا انجام خودآزمایی پستان خطر مرگ ناشی از سرطان پستان را کاهش می دهد.

مزایا و خطرات غربالگری

هر آزمایش غربالگری دارای مزایا و خطرات است ، به همین دلیل مهم است که قبل از انجام هر آزمایش غربالگری ، مانند ماموگرافی ، با پزشک خود باید مشورت کنید.ولی در کل مزایای انجام آزمایش غربالگری بسیار بیشتر از معایب آن است. به همین دلیل است که برای زنان بالای ۵۰ سال توصیه به انجام تست غربالگری می شود. این تست ها از بسیاری از سرطان های پیشرفته پستان پیشگیری می کنند و جان بسیاری از بیماران را نجات می دهد.

نتیجه گیری

یک فوق تخصص پستان جواب تست های غربالگری را مشاهده می کند و با بررسی پرونده پزشکی فرد تشخیص می دهد که چه نوع تست هایی برای فرد مناسب است و چند وقت یک بار نیاز به انجام تست است.

 

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی متولد شهرستان میانه، استان آذربایجان شرقی است. فارغ التحصیل رشته پزشکی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بورد تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران (بیمارستان سینا )و فلوشیپ جراحی پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (بیمارستان شهدای تجریش)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

سرطان سینه معمولاً در سلول های لوبول که غدد تولید شیر هستند یا در مجاری شیر که شیر از لوبول ها به نوک سینه...

تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

پزشکان از آزمایشات بسیاری برای کشف یا تشخیص سرطان پستان استفاده می کنند. آنها همچنین ممکن است آزمایشاتی...

سینه سوم یا پستان فرعی

سینه سوم یا پستان فرعی

یکی از عارضه هایی که در موارد نادری ظاهر می شود سینه سوم یا پستان فرعی است. این موضوع سبب می شود زنان بافتی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *