علائم پارگی پروتز سینه

علائم پارگی پروتز سینه

علائم پارگی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه از جمله جراحی هایی است که این روز ها آمار قابل توجهی از زنان و دختران جوان بدان گرایش دارند اما گاهی در پروتز ها مواردی مانند پارگی پروتز سینه رخ می‌دهد. جراحی پروتز سینه در کل دنیا مورد استقبال قرار گرفته است و می تواند تا حد زیادی به بهبود وضعیت سینه های زنان و افزایش زیبایی سینه هایشان کمک کند.

اما پروتز سینه نیز همچون سایر جراحی های زیبایی می تواند با پیامد ها و عارضه هایی همراه باشد که منفی باشند و افراد را دچار مشکل کنند. البته نکته ای که در این بین وجود دارد این است که می توان با مراقبت هایی از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کرد.

علائم پارگی پروتز سینه
علائم پارگی پروتز سینه

در ادامه نوشتاری که در پیش رو دارید برآنیم که بسیاری از اطلاعاتی که در خصوص پروتز سینه، انواع پروتز ها، مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه و نیز علائم پارگی سینه وجود دارد را در اختیارتان دهیم.

پروتز سینه

در واقع پروتز های سینه به نوعی جایگزین هایی هستند که می توان برای افرادی که به دلایل مختلف از سینه های خود راضی نیستند استفاده کرد.

برای مثال زنانی که شیردهی داشته اند و بعد از زایمان و شیردهی دچار افتادگی در ناحیه سینه شده اند می توانند از این روش ترمیمی برای سینه های خود استفاده کنند. یا زنانی که به لحاظ ژنتیکی سینه های کوچکی دارند نیز این روش بهترین گزینه ای است که می توانند با استفاده از این روش به بهبود وضعیت سینه هایشان کمک کنند.

انواع پروتز ها

پروتز ها به طور کلی به دو دسته عمده تقسیم بندی می شوند:

دسته اول پروتز هایی هستند که از جنس سیلیکون هستند. پروتز های سیلیکونی کاملا با ساختار بدن زنان سازگار هستند و هیچ گونه عارضه ای را برای زنان به وجود نمی آورند.

پروتز های نمکی نیز از دیگر انواع پروتز هایی هستند که در طی جراحی پروتز سینه بکارگرفته می شوند. در واقع لایه بیرونی این دسته از پروتز سیلیکون هستند و داخل آنها با آب و نمک پر شده است.

علائم پارگی پروتز سینه

در موارد بسیار اندکی پروتز سینه بعد از مدت زمان کوتاهی دچار پارگی می شود. اما مساله این است که در حالت عادی هفت تا  پانزده سال پروتز های سینه ماندگاری دارند. از این رو علل و عواملی می تواند در بروز پارگی زود هنگام دخیل باشد. یکی از این علل و دلایل اهمال کاری در مراقبت هایی است که بعد از انجام جراحی پروتز باید انجام دهید.

اما مهم ترین نشانه های پارگی پروتز سینه از این قرار است:

  • درد در ناحیه سینه ها می تواند از مهم ترین علائمی باشد که در نتیجه پارگی پروتز سینه رخ می دهد.
  • تورم و التهاب نیز از دیگر نشانه های پارگی پروتز سینه.
  • تغییر در سایز پروتز سینه ها؛ از آنجایی که در صورت پارگی پروتز ها مواد داخل پروتز ها از داخل آنها تخلیه می شود بنابراین سینه ها سایز قبلی خود را از دست می دهند.

بنابراین اگر سینه ها به طور محسوسی تغییر سایز داشتند به احتمال زیاد مشکلی در وضعیت پروتز ها رخ داده است.

علت پارگی پروتز سینه

علت پارگی پروتز پستان نسل اول

در نسل اول پروتزها، پارگی به اندازه ای کم به چشم می‌خورد، زیرا پوسته ای بسیار ضخیم و سیلیکونی بسیار محکم و چسبنده داشتند. اما مشکلات دیگری از جمله سفتی و خشکی بیش از حد داشت به گونه ای که معمولا افراد حالتی غیر طبیعی را از این ایمپلنت‌ها توصیف می‌کردند.

علت پارگی پروتز پستان نسل آخر

پروتز نسل جدید همچنان پوسته ضخیم خود را حفظ  اما ژل لطیف‌تر و منسجم نسبت به گذشته دارند. مهم‌ترین عاملی که پارگی پروتز را به پایین ترین حد رسانده است، انسجام ژل درون ایمپلنت می‌باشد.

عوارض پارگی پروتز

پاره شدن پروتز سینه، عوارض جانی و یا خطر با ریسک بالا برای فرد ایجاد نمی‌کند. این پارگی‌ها در ایمپلنت، سبب شده تا فرم پروتز سینه از حالت اصلی خارج شود.

تشخیص پارگی پروتز پستان

در ابتدا برای تشخیص و بررسی پارگی پروتز سینه از روش سونوگرافی یا تصویربرداری استفاده می‌شود. بهترین و دقیقترین راه برای تشخیص همه جوانب پارگی، تصویربرداری MRI می‌باشد. جالب است بدانید در بعضی افراد پارگی پروتز، هیچگونه علائمی نداشته و فرد متوجه بروز این مسئله نخواهد شد. بهترین جراح فوق تخصص پستان، با معاینات بالینی سینه مراجعه کننده، پارگی در پروتز را به راحتی تشخیص می‌دهد.

درمان پارگی پروتز

اصولی و کاربردی ترین راه برای رفع مشکل و درمان پاره شدن پروتز سینه، باید پروتزی جدید، جایگزین ایمپلنت قبلی گردد. افرادی که مایل نیستند بعد از حذف پروتز پاره از کاشت ایمپلنت مجدد استفاده کنند، می‌توانند لیفت سینه انجام دهند.

دکتر اعظم صلاتی فوق تخصص جراحی پستان، سرطان و زیبایی هستند. جهت ارتباط با ایشان می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید. شماره تماس : ۰۲۱۶۶۹۰۹۹۸۴

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

زنانی که تحت جراحی پروتز سینه قرار می گیرند بعد از جراحی باید مراقبت هایی را داشته باشند که روند بهبودی به طور بهتری پیش رود. از جمله مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه ضروری است از این قرار می باشد:

  • مدت زمان دو الی سه ماهه نحوه خوابیدن باید به گونه ای باشد که هیچ فشاری به سینه ها وارد نشود. برای مثال خوابیدن روی شکم تا حد زیادی می تواند در تغییر شکل و تغییر محل پروتز ها نقش داشته باشد از این رو بهتر است که روی کمر بخوابید.
  • استفاده از سوتین های مخصوص طبی نیز می تواند به فرم دهی بهتر و کاهش عوارض بعد از جراحی پروز سینه کمک کند.
  • انجام فعالیت های شغلی بهتر است که بعد از یک هفته انجام شود. یک هفته بهتر است که به استراحت بپردازید و در این مدت نیز از مواد غذایی مفید و مغذی استفاده کنید تا تقویت انجام شود.

نتیجه گیری

در پایان مهم ترین نکته ای که باید متذکر شویم این خواهد بود که حتما برای انجام جراحی پروتز سینه از پزشکانی کمک بگیرید که در این زمینه سابقه کاری موفقی دارند و می توانند با تکیه بر تجربیاتی که دارند به جراحی پروتز سینه دست بزنند و نتایج خوبی را حاصل کنند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *