دکتر اعظم صلاتی / بیماری های سینه / آنچه درباره عفونت پستان نمی دانید!
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آنچه درباره عفونت پستان نمی دانید!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

عفونت پستان زمانی رخ می دهد که باکتری به بافت پستان یا مجاری شیردهی وارد شود و باعث ایجاد تورم و التهاب گردد. تورم پستان ها با نام ماستیتیس هم شناخته می شود. بسیاری از متخصصان بر این باورند که شیردهی باعث عفونت پستان می شود ولی در مواردی دیده شده است که بدون شیردهی هم به این بیماری مبتلا می شوند. ولی عامل اصلی بروز این نوع عفونت چیست؟ آیا با وجود ماستیتیس می توان شیردهی انجام داد یا نوزاد آلوده می شود؟

تفاوت-پستان-سالم-و-مبتلا-به-عفونت

تفاوت-پستان-سالم-و-مبتلا-به-عفونت

علائم عفونت پستان

علائم عفونت پستان می تواند شامل تب، علائم مشابه آنفولانزا و حالت تهوع باشد. در برخی موارد فرد به عفونت مبتلا می شود و متوجه توده ای عفونی در سطح پستان می شود. در برخی دیگر از موارد، درد شدیدی در پستان ها تجربه می شود که نشان دهنده عفونت است.

علائم عفونت سینه شامل موارد زیر است:

 • پستان ها احساس داغی دارند.
 • نوک پستان که دچار خراش و آسیب شده باشد.
 • تب
 • علائم مشابه سرماخوردگی که شامل بدن درد و احساس خستگی است.
 • حالت تهوع
 • درد در پستان ها
 • رگه های قرمز روی پستان ها
 • زخم هایی بر روی پستان ها که ترمیم نمی شوند.
نشانه-های-عفونت-پستان

نشانه-های-عفونت-پستان

برخی افراد زخم هایی را در پوست ناحیه پستان خود مشاهده می کنند که در مواردی ترشحات یا خون از زخم ها خارج می شود.

اینفوگرافی عفونت پستان

انواع عفونت پستان و دلایل آن

انواع مختلفی از عفونت سینه وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • عفونت مرکزی و نوک پستان – زمانی رخ می دهد که مجراهای شیردهی عفونت کنند و با آبسه متورم شوند. این عفونت بیشتر در افرادی که دخانیات مصرف می کنند دیده می شود. به علاوه تجربه این علائم در هر دو پستان و تغییراتی در نوک پستان ها مانند ترشحات غیرطبیعی از آن ها دیده می شود.
 • گرانولوماتوز ماسیتیس که می تواند باعث درد در پستان ها شود ولی توده های غیر سرطانی هستند که در پستان ها رشد می کنند. افرادی که به این عارضه مبتلا می شوند با درمان توسط آنتی بیوتیک به مشکل بر می خورند.
 • عفونت سینه در افرادی که شیردهی ندارند بیشتر در افراد مبتلا به دیابت و روماتوئید آرتریت دیده می شود. افرادی که سابقه آسیب به پستان دارند و یا استروئید مصرف می کنند، به احتمال بیشتری به عفونت پستان مبتلا می شوند. این نوع از عفونت در اغلب موارد منجر به تورم و التهاب و آبسه هایی در پستان ها می شود.
 • عفونت پوست مانند سلولیت – علل احتمالی عفونت پوست ناحیه پستان، کیست های سباسه است که در غدد تولید چربی شروع به رشد می کنند. افرادی که پستان های بزرگی دارند یا افرادی که سابقه جراحی پستان (برای مثال جراحی لیفت سینه) یا پرتودرمانی دارند، به احتمال بیشتری به این نوع عفونت مبتلا می شوند.

ماستیتیس در دوران شیردهی شایع تر است و به دلیل ترک خوردن نوک پستان ها، احتمال ورود باکتری به داخل بافت پستان ها افزایش می یابد. همچنین مجراهای شیری به دلیل عدم تخلیه کامل و یا فشار به پستان ها می توانند مسدود شوند. مجراهای شیردهی مسدود شده می توانند باعث تجمع باکتری ها و در نتیجه باعث بروز عفونت شوند.

به منظور اینکه علائم عفونت پستان را با علائم سرطان پستان اشتباه نگیرید می توانید فیلم زیر را مشاهده کنید:

تشخیص عفونت سینه از سرطان

پزشک درباره علائم بیمار بررسی می کند و در مورد شیردهی یا عدم شیردهی پرسش می کند. همچنین سابقه آسیب به پستان و یا جراحی پستان و سایر روش های درمانی بررسی می شوند.

پزشک در مورد علائمی مانند تب، لرز یا خستگی سوالاتی می پرسد. همچنین به طور فیزیکی پستان ها بررسی می شوند. در برخی موارد نمونه ای از ترشحات پستان گرفته می شود تا وجود هرگونه باکتری در آن ها بررسی شود. شناخت نوع باکتری می تواند به پزشک برای انتخاب داروی مناسب کمک کند.

راه درمان ساده برای عفونت سینه

برای درمان عفونت پستان در صورتی که دلیل ایجاد عفونت باکتری باشد، آنتی بیوتیک تجویز می شود. درمان عفونت پستان در اغلب موارد بستگی به علت زمینه ای و شدت علائم دارد. در صورتی که فرد به آبسه پستان مبتلا باشد، پزشک توصیه به تخلیه آبسه می کند.

معمولاً در صورتی که علت عفونت پستان ها باکتری باشد، آنتی بیوتیک تجویز می شود. معمولاً علائم بیماری ظرف یک تا دو روز بهبود می یابد.

نیاز است که مبتلایان یک دوره کامل آنتی بیوتیک مصرف کنند. حتی در صورتی که دوره درمان کامل نشده باشد و فرد احساس بهتری کند و علائم از بین بروند.

در برخی موارد نادر نیاز به انجام جراحی برای خارج کردن مجرای شیردهی آسیب دیده است تا عفونت دوباره بروز نکند. با این حال جراحی معمولاً آخرین راه حل درمانی است و زمانی انجام می گیرد که آنتی بیوتیک برای از بین بردن کیست موثر واقع نشود.

درمان های خانگی موثر برای عفونت پستان!

فرد می تواند از روش های درمان خانگی مختلفی برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از عفونت کمک بگیرد. این درمان های خانگی شامل موارد زیر هستند:

 • مصرف مسکن های بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن
 • مصرف مقدار زیادی مایعات و استراحت کافی
 • پوشیدن سوتین و لباس شل و آزاد و دوری از پوشیدن سوتین های سفت
 • بعد از تشخیص عفونت سینه، می توان شیردهی را ادامه داد مگر اینکه پزشک خلاف این را بگوید. عفونت از طریق شیر مادر به نوزاد انتقال نمی یابد.
 • هنگام شیردهی ابتدا از پستان مبتلا به عفونت شیردهی انجام گیرد تا از تخلیه کامل آن اطمینان حاصل شود. با این حال شاید این مورد قدری دردناک باشد و زنان از پستان دیگر شروع به شیردهی کنند. زمانی که مکیدن نوک پستان آرام تر شد، می توان از پستان مبتلا شیردهی را ادامه داد.
 • قرار دادن کمپرس گرم و مرطوب برای پستان های دردناک
 • امتحان کردن موقعیت های مختلف حین شیردهی به منظور یافت بهترین موقعیت برای تخلیه کامل پستان ها. با کمک یک پرستار می توان موقعیت های دیگری را که به راحتی بیشتر حین شیردهی کمک می کنند، شناسایی کرد.
 • ماساژ دادن نواحی مختلف پستان که احساس سفتی دارند با فشار آرام حین شیردهی. این ماساژ دادن می تواند از مسدود شدن مجاری شیردهی پیشگیری کند.

در صورتی که عفونت سینه ناشی از شیردهی باشد، می توان اقدامات زیر را برای کاهش درد و ناراحتی و کاهش احتمال بازگشت عفونت انجام داد:

در صورتی که علائم فرد بهبود نیابد، نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک یا درمان با مسکن است. همچنین در صورتی که نوارهای قرمزی روی پستان ها دیده شود که تا زیر بغل ادامه داشته باشد و یا ترشحات یا خون در شیر مادر دیده شود، نیاز به مراجعه به پزشک است.

عفونت پستان

جمع بندی

عفونت سینه می تواند به دلیل شیردهی و یا در نتیجه آسیب به بافت پستان ها بروز کند. در صورتی که مشکوک به عفونت و التهاب پستان ها هستید، می توانید به فوق تخصص پستان مراجعه کنید تا آنتی بیوتیک مناسب تجویز شود و یا از دیگر روش های درمانی مناسب مانند تخلیه آبسه کمک گرفته شود.

منبع : https://www.medicalnewstoday.com/articles/324016

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی متولد شهرستان میانه، استان آذربایجان شرقی است. فارغ التحصیل رشته پزشکی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بورد تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران (بیمارستان سینا )و فلوشیپ جراحی پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (بیمارستان شهدای تجریش)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

سرطان سینه معمولاً در سلول های لوبول که غدد تولید شیر هستند یا در مجاری شیر که شیر از لوبول ها به نوک سینه...

تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

پزشکان از آزمایشات بسیاری برای کشف یا تشخیص سرطان پستان استفاده می کنند. آنها همچنین ممکن است آزمایشاتی...

غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه

در کشور انگلیس از هر هشت زن یک زن در طول عمر خود به سرطان سینه مبتلا می شود. در کل سرطان سینه سرطان شایعی در...

سینه سوم یا پستان فرعی

سینه سوم یا پستان فرعی

یکی از عارضه هایی که در موارد نادری ظاهر می شود سینه سوم یا پستان فرعی است. این موضوع سبب می شود زنان بافتی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *