دکتر اعظم صلاتی / بیماری های سینه / سرطان پستان در اقایان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سرطان پستان در اقایان

سرطان پستان در اقایان

یکی از بیماری هایی که بروز آن در صد احتمال پایینی دارد سرطان پستان در آقایان است. البته سرطان پستان در زنان جزء بیماری هایی است که تا حد زیادی آمار مبتلایان زیادی را به خود اختصاص داده است.
در این مقاله درصدد هستیم که به طور اختصاصی به سرطان پستان در آقایان بپردازیم و مطالبی را در این زمینه مطرح سازیم.

مباحثی که در ادامه این مقاله خواهید خواند:

 علل بروز و ظهور سرطان پستان در آقایان
 علائم و نشانه های سرطان پستان در آقایان
 روش های درمانی سرطان پستان در آقایان

سرطان پستان در اقایان

سرطان پستان در اقایان

علل و عوامل دخیل در سرطان پستان در آقایان

در مردان شرایط خاصی باید به وجود آید که منجر به تشکیل توده سرطانی در سینه آنان شود. اما به طور کلی می توان گفت عوامل زیر در بروز این بیماری دخیل هستند:

• مردانی که با مساله ژنیکوماستی روبرو هستند احتمال اینکه با سرطانی شدن پستان شان مواجه شوند افزایش می یابد. درواقع ژنیکوماستی نوعی اختلال محسوب می شود که در طی آن سینه های مردان بیش از حد طبیعی رشد می کند و برجسته می شود. در این موارد مشاهده شده است که گاهی ژنیکوماستی منجر به سرطان پستان شده است.
*جراحی ژنیکوماستی یکی از روش هایی است که این روزها بسیاری از مردان هم برای زیبایی سینه هایشان و هم اینکه برای پیشگیری از بروز مشکلات جدی تر از جمله سرطان پستان انجام می دهند.
• در مواردی که مردان با مشکلاتی شدید در نواحی کبدی مواجه اند احتمال بروز این بیماری در اینان نیز افزایش پیدا می کند.
• قرارگیری در معرض اشعه های رادیو اکتیو جزء آن دسته از عواملی است که می تواند در ظهور این بیماری و تشکیل غدد سرطانی در بافت سینه اثر گذار باشد.

نشانه های سرطان پستان در آقایان

در واقع این بیماری نشانه های زیاد و خاصی ندارد. از همین رو صرفا چند نشانه ساده اما جدی می تواند از وجود توده های سرطانی در داخل باف سینه حکایت کند.
برای مثال:

• وجود توده ای در بافت سینه که سفت است و حالتی غیر عادی دارد.
• در مواردی در مردان به مرحله ای می رسد که خونریزی هایی از نوک سینه ایجاد می شود. از همین رو باید بسیار حساس بود که در صورتی که با بافت غیرعادی در سینه مواجه شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا به مرحله خونریزی نرسد.
• گاها کمی درد و ناراحتی نیز می تواند در اثر وجود توده های سرطانی شکل بگیرد.

روش های درمانی سرطان پستان در آقایان

بسیاری از روش های درمانی که در زنان و سرطان سینه آنها کاربرد دارد در درمان سرطان پستان آقایان نیز بکار گرفته می شود. به همین دلیل روش های درمانی زیر از جمله روش های درمانی هستند که در درمان سرطان سینه بسیار اثر گذار خواهند بود.

 پرتو درمانی
 شیمی درمانی
 جراحی
 هورمون درمانی

در طی جراحی ابتدائا بافتی که آلوده به سلول های سرطانی است برداشته می شود. البته باید گفت که پزشکان مقادیری از بافت های سالم اطراف را نیز بر می دارند تا احتمال بازگشت این بیماری به کمترین میزان ممکن برسد. بعد از جراحی نیز از مهم ترین توصیه های پزشکان این است که پرتودرمانی انجام شود تا تمامی سلول هایی که باقی ماندند و می توانند در شکل دهی توده سرطانی نقش داشته باشند از بین بروند.

دکتر اعظم صلاتی فوق تخصص جراحی پستان، سرطان و زیبایی هستند. جهت ارتباط با ایشان می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید. شماره های تماس : ۰۲۱۶۶۹۰۹۹۸۴

نکاتی کلی و ضروری در زمینه سرطان پستان در آقایان

• یکی از مهم ترین نکاتی که در این زمینه وجود دارد این است که سرطان سینه در آقایان دیرتر از خانم ها تشخیص داده می شود. زیرا که مردان سینه های کوچک تری نسبت به زنان دارند و بافت غیر عادی دراین ناحیه بسیار دیر توجه مردان را به خود جلب می کند. به همین جهت ممکن است این توده سرطانی به مرحله ای رسیده باشد که وضعیت مردان وخیم تر شده باشد.

• مساله ای که وجود دارد این است که تمامی نشانه های سرطان پستان در آقایان، روش های تشخیصی و نیز درمانی مشابه با همان مراحل تشخیصی و درمانی در زنان است. برای مثال در مردان روش های ماموگرافی، بیوبسی، سونو گرافی برای تشخیص این بیماری بکار گرفته می شود.

• در خصوص افرادی که در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند باید گفت مردانی که پایین تر از ۳۵ سال دارند احتمال بروز این مشکل در آنها بسیار پایین است. تقریبا این احتمال در این سنین نزدیک به صفر درصد است. اما با افزایش سن احتمال اینکه مردی به این بیماری دچار شود بیشتر می شود. از همین رو توصیه ای پزشکان دارند این است که در سنین بالا نسبت به حالت های غیرعادی در نواحی پستان خود حساس عمل کنید.

نتیجه گیری

در انتها به عنوان سخن پایانی چند توصیه را داریم :
ابتدا اینکه حتما اگر شاهد حالت ها غیرعادی در زیر بافت سینه خود بودید در اولین فرصت با پزشک متخصص در میان بگذارید.
زیرا که تشخیص بهنگام و به موقع این امکان را برای شما فراهم می آورد که پیش از انکه وضعیت بیماری درشما وخیم شود روند درمانی را آغاز کنید.
شروع به موقع روند درمانی شانس موفقیت درمان و تلاش های پزشکان را تا حد زیادی افزایش می دهد.
دومین توصیه ما این است که همواره برای انجام انواع فرایند های تشخیصی و درمانی از بهترین متخصصین این حوزه کمک بگیرید. بهترین متخصصین و پزشکان قطعا با اتکا به تجربه و مهارت در زمینه درمان می توانند بیشترین درایت را در روند درمان داشته باشند.

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی متولد شهرستان میانه، استان آذربایجان شرقی است. فارغ التحصیل رشته پزشکی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بورد تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران (بیمارستان سینا )و فلوشیپ جراحی پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (بیمارستان شهدای تجریش)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه برای تشخیص این بیماری اهمیت بسیاری دارد. امروزه این بیماری در میان بانوان بسیار شایع شده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *