مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

سرطان سینه

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

سرطان سینه

سرطان سینه نوعی بیماری است که در آن سلول های ناحیه سینه رشد خارج از کنترلی دارند. انواع مختلفی از سرطان سینه وجود دارد. نوع سرطان سینه بستگی به سلول هایی دارد که در سینه تبدیل به سلول های سرطانی شده اند.

سرطان سینه می تواند در بخش های مختلفی از سینه به وجود آید. سینه از اجزای مختلفی تشکیل شده است. لوبول ها، داکت ها یا مجراها و بافت های همبندی از اجزای تشکیل دهنده سینه هستند. لوبول ها مسئول تولید شیر هستند. مجراهای سینه حمل کننده شیر به نوک سینه هستند. بافت های همبندی ( که شامل فیبروز و بافت چربی است) همه اجزای سینه را احاطه کرده است. اغلب سرطان های سینه در مجراها و لوبول ها به وجود می آیند.

سرطان سینه می تواند به بیرون از ناحیه سینه ها گسترش یابد و تا غدد لنفاوی و رگ های خونی گسترده شود. زمانی که سرطان سینه به دیگر بخش های بدن گسترش می یابد. در این شرایط متاستاز رخ می دهد. شایع ترین انواع سرطان سینه در زیر آمده است:

  • کارسینومای مجرایی مهاجم – سلول های سرطانی در بیرون از مجراهای سینه رشد می کنند و به دیگر بخش های سینه می رسند. سلول های سرطان سینه مهاجم می توانند گسترده شوند و یا متاستاز رخ دهد و به دیگر بخش های سینه گسترش یابند.
  • کارسینومای لوبولار مهاجم – سلول های سرطانی که از لوبول ها گسترش و به بافت های مجاور سینه گسترش می یابند. این سلول های سرطانی مهاجم می توانند به دیگر بخش های بدن گسترش یابند.

انواع سرطان سینه وجود دارد که در موارد نادری رخ می دهند. کارسینومای مجرایی نوعی بیماری سینه است که منجر به سرطان سینه می شود. سلول های سرطانی تنها در مجراهای سینه رخ می دهند و به دیگر بخش های سینه گسترش نمی یابند.

درجه بندی سرطان سینه

سرطان سینه شامل چندین مرحله بوده که این لول بندی به سایز تومور بدخیم، میزان پیشرفت سلول های غیر طبیعی، میزان سرایت به سایر نواحی بدن و … بستگی دارد.

  • مرحله یک: در این مرحله سلول های گوناگونی در کانال های سینه شروع به رشد کرده که برای بررسی بیشتر نیازمند آزمایشات می‌باشد.
  • مرحله دو: در این مرحله اندازه تومور کمتر از ۲ سانتی متر است و به اندازه ای کم در غدد لنفاوی سینه رویت می‌شود.
  • مرحله سه: در این مرحله سلول های غیر طبیعی پیشرفت زیادی داشته و اندازه ای حدود ۲ تا ۵ سانتی متر را به خود اختصاص داده اند.
  • مرحله چهار: این مرحله شامل سه بخش است. بخش اول : حدود ۴ الی ۹ غده لنفاوی درگیر سلول سرطانی شده باشد. بخش دو: نواحی اطراف سینه درگیر سلول های مخرب سرطانی و همچنین بافت سینه دچار تورم شده است. در این بخش غدد لنفاوی خیلی بیشتر از ۹ عدد غده را درگیر کرده است. بخش سه: در این بخش اندازه تومور متغیر است.
  • مرحله پنج: در مرحله متاستاتیک اندازه تومور متغیر بوده و ممکن است حتی اندام هایی نظیر ریه یا استخوان را نیز درگیر کرده باشد.
سرطان سینه

علائم سرطان سینه

افراد معمولا علائم مختلفی از سرطان سینه را تجربه می کنند. برخی افراد هیچ نشانه و علائمی را تجربه نمی کنند. برخی از نشانه های خطرناک سرطان سینه به شرح زیر است:

– توده جدید در سینه یا زیر بغل

– ضخیم شدن یا متورم شدن بخش های مختلف سینه

– حساسیت و بافت ناصاف سینه

– قرمزی یا فلسی شدن پوست نوک سینه یا خود سینه

– تو رفتگی و درد در ناحیه نوک سینه ها

– ترشح از سینه (به جز شیر ) مانند خون

– هرگونه تغییری در سایز یا شکل سینه

– درد در نواحی مختلف سینه

به خاطر داشته باشید که این علائم می توانند با علائم برخی بیماری های سینه مشترک باشند. بنابراین در صورتی که این علائم را مشاهده کردید حتماً به پزشک مراجعه کنید. نیازی به نگرانی نیست و تنها با مراجعه به دکتر و انجام معاینات لازم و در صورت نیاز انجام آزمایشات تصویربرداری و نمونه برداری می توان تشخیص قطعی را انجام داد.

آیا سرطان سینه کشنده است؟

این سوالی است که ذهن خیلی از افراد مبتلا به کنسر سینه را مختل می‌کند. سرعت پیشرفت تکثیر سلول های غیر طبیعی در بیماری سرطان سینه، بسیار بالا بوده و سریعا سایر قسمت های بدن نظیر غدد ناحیه زیر بغل و نواحی دیگری را نیز درگیر می‌کند.

طبق تحقیقات این بیماری از شایع ترین نوع سرطان میان خانم ها می‌باشد که حدودا از هر ۲۰ نفر، ۱ نفر را به مرگ خواهد کشاند. یکی از موارد مهم در جلوگیری از خطر مرگ، این است که با مشاهده هرگونه علامتی به بهترین دکتر فوق تخصص پستان مراجعه نمایید تا بررسی های لازم هر چه زودتر صورت گرفته و تا زمانی که بیماری در مراحل اولیه است درمان آغاز شود.

تشخیص سرطان با چه روش هایی است؟

سی تی اسکن: نوعی تصویربرداری است که با استفاده از اشعه ایکس انجام می‌شود.

ام آر ای: این نوع تصویر برداری با امواج رادیویی برای بدن فرد مشکوک به سرطان انجام می‌شود.

اولتراسوند: تصویر برداری با استفاده از امواج صوتی می‌باشد.

اسکن استخوانی: نوعی تست رادیو اکتیوی می‌باشد که نواحی مبتلا به سلول سرطانی را کاملا مشخص می‌سازد.

تومور سرطانی

سینه طبیعی به چه صورت است؟

ممکن است موردی که برای یک فرد نرمال باشد برای فرد دیگر خطرناک باشد. بنابراین صرف به اینکه دو نفر مشکل مشابهی دارند نمی توان گفت که هر دو مشکل یکسانی دارند. بسیاری از زنان احساس می کنند که سینه های آن ها حالتی ناصاف دارد. حالتی که سینه ها پیدا می کنند می تواند تحت تاثیر دوران قاعدگی، بارداری و زایمان یا کاهش و افزایش وزن و مصرف برخی داروها قرار گیرد. سینه ها با افزایش سن تغییر می کنند. می توانید درباره تغییرات سینه ها اطلاعات خود را بالا ببرید.

توده در سینه به چه معناست؟

شرایط مختلفی می توانند باعث بروز توده و برامدگی در سینه ها شوند. ولی در اکثر موارد توده در سینه به دلیل بیماری به وجود می آید. مهم ترین دلیل ایجاد تومور در سینه، سینه های فیبروکیستیک و کیست سینه است. سینه های فیبروکیستیک نوعی بیماری خوش خیم است که می تواند باعث ایجاد توده هایی در سینه، حساسیت سینه ها و زخم در سینه ها شود. کیست ها در سینه کوچک هستند و از مایع پر شده اند.

بعد از پیدایش سرطان سینه باید چکار کنیم؟

توجه داشته باشید که سلول هایی که بدخیم و سرطانی هستند از نظر تهاجم سرعت بسیار بالایی دارند و تا شما سرگرم ناراحتی برای ابتلا به سرطان خود هستید، این بیماری بسیاری از اعضای بدن شما را درگیر خود کرده است. بنابراین به محض مشاهده هرگونه علائم ذکر شده و مشکوک در ناحیه سینه خود بدنبال بهترین دکتر فوق تخصص پستان باشید و برای معالجه خود برگزینید.

درمان سرطان سینه

سرطان سینه در گذشته به معنای از دست دادن سینه ها بود. ولی امروزه با بهره گیری از تکنیک های جدیدی می توان بخشی از بافت سینه را حفظ کرد و بعد از آن با انجام جراحی بازسازی سینه، شکل جدیدی برای سینه ها به وجود آورد.

امروزه برای درمان کنسر سینه راه های زیادی را بکار می‌گیرندو پیشرفت زیادی در این زمینه انجام شده است. اغلب برای درمان این نوع سرطان از روش جراحی تخلیه سینه نیز استفاده می‌کنند زیرا همانطور که ذکر شد بسیار سریع تکثیر کرده و پیشرفت می‌یابد.

رادیوتراپی: معمولا از این روش بعد از بکارگیری سایر درمان ها برای از بین بردن احتمالات بازگشت سلول های سرطانی استفاده می‌شود.

شیمی درمانی: یکی از موثرترین روش های درمانی است و به دو حالت قبل جراحی و یا بعد جراحی بکار گرفته می‌شود.

شیمی درمانی قبل از جراحی سبب شده تا اندازه تومور بافت سینه کاهش یابد و سلول های بدخیم از بین برود.

شیمی درمانی بعد از جراحی، برای اطمینان بیشتر از حذف سلول های سرطانی انجام می‌شود.

دکتر اعظم صلاتی فوق تخصص جراحی پستان، سرطان و زیبایی هستند. جهت ارتباط با ایشان می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید. شماره های تماس : ۰۲۱۶۶۹۰۹۹۸۴

منبع : https://www.cdc.gov/cancer/breast/basic_info/symptoms.htm

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی متولد شهرستان میانه، استان آذربایجان شرقی است. فارغ التحصیل رشته پزشکی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بورد تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران (بیمارستان سینا )و فلوشیپ جراحی پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (بیمارستان شهدای تجریش)

برچسب ها: سرطان سینه
مقالات مرتبط
انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

سرطان سینه معمولاً در سلول های لوبول که غدد تولید شیر هستند یا در مجاری شیر که شیر از لوبول ها به نوک سینه...

تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

پزشکان از آزمایشات بسیاری برای کشف یا تشخیص سرطان پستان استفاده می کنند. آنها همچنین ممکن است آزمایشاتی...

غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه

در کشور انگلیس از هر هشت زن یک زن در طول عمر خود به سرطان سینه مبتلا می شود. در کل سرطان سینه سرطان شایعی در...

سینه سوم یا پستان فرعی

سینه سوم یا پستان فرعی

یکی از عارضه هایی که در موارد نادری ظاهر می شود سینه سوم یا پستان فرعی است. این موضوع سبب می شود زنان بافتی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *