جراحی تخلیه پستان

جراحی تخلیه پستان یا برداشتن سینه ها

جراحی تخلیه پستان یا ماستکتومی روشی برای درمان سرطان پستان است که با جراحی بخشی یا کل بافت پستان و گاهی بافتهای مجاور آن تخلیه می شود. در گذشته ، ماستکتومی رادیکال با برداشتن کامل پستان ، غدد لنفاوی زیر بغل و برخی از عضلات قفسه سینه در زیر پستان ، درمان استاندارد سرطان پستان بود. اما پیشرفت های جراحی در طی ۲ دهه اخیر گزینه های بیشتری نسبت به گذشته در اختیار زنان قرار داده است. درمان های کمتر تهاجمی برای محافظت از پستان در دسترس بسیاری از خانم ها است.

نوع ماستکتومی مناسب شما به موارد مختلفی بستگی دارد ، از جمله:

 • سن شما
 • سلامت عمومی
 • وضعیت یائسگی
 • اندازه تومور
 • مرحله گسترش تومور (چقدر گسترش یافته است)
 • درجه تومور (تهاجمی بودن آن)
 • وضعیت گیرنده هورمون تومور
 • درگیر بودن یا نبودن غدد لنفاوی

برداشتن کامل سینه ها به چه صورت است؟

با این روش که ماستکتومی ساده نیز نامیده می شود ، پزشک کل پستان شما از جمله نوک پستان را برمی دارد. غدد لنفاوی ( غدد کوچکی که بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند ) ممکن است در برخی موارد از زیر بغل خارج شوند.

اگر سرطان به فراتر از بافت پستان گسترش نیافته باشد یا اگر برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان ، از جراحی ماستکتومی پیشگیری می کنید ، ممکن است نیاز به انجام ماستکتومی کامل باشد.

جراحی تخلیه پستان
جراحی تخلیه پستان

ماستکتومی پیشگیرانه چیست؟

زنانی که در معرض خطر سرطان پستان هستند ممکن است ماستکتومی پیشگیرانه را انجام دهند. مطالعات نشان می دهد احتمال ابتلا به بیماری پس از ماستکتومی پیشگیرانه در زنان با خطر بالای سرطان پستان تا ۹۰٪ کمتر است. معمولاً ماستکتومی کامل – برداشتن کل پستان و پستانک – توصیه می شود. در بعضی موارد ، هر دو پستان زنان برداشته می شود. به این عمل ماستکتومی دوطرفه می گویند. برخی از زنانی که در یک پستان سرطان پستان دارند، تصمیم می گیرند برای برداشتن پستان دیگر ماستکتومی پیشگیرانه کنند.

این اقدام می تواند احتمال بروز مجدد سرطان را کاهش دهد. اگر قصد انجام بازسازی پستان را دارید ، می توان این جراحی را هم زمان با جراحی ماستکتومی پیشگیرانه (بازسازی فوری) یا بعد از مدت زمان مشخصی  انجام دهند. در طی بازسازی پستان ، جراح ممکن است از کاشت مصنوعی یا فلپ بافتی از قسمت دیگری از بدن شما برای ایجاد پستان استفاده کند.

ماستکتومی جزئی چیست؟ 

زنان مبتلا به سرطان پستان در مرحله ۱ یا مرحله ۲ ممکن است این روش را انجام دهند. این یک روش محافظت کننده از پستان است که در آن تومور و بافت اطراف آن از بین رفته است. بعد از جراحی اغلب با پرتودرمانی به بافت باقیمانده پستان روند درمان تکمیل می شود. با پرتو درمانی ، اشعه ایکس قدرتمند بافت پستان را هدف قرار می دهد. این اشعه سلولهای سرطانی را از بین می برد و از گسترش یا بروز مجدد آنها جلوگیری می کند.

دو نوع وجود دارد:

 • لامپکتومی، تومور و قسمت کوچک عاری از سرطان از بافت اطراف تومور را از بین می برد.
 • کوادرانکتومی تومور و بیشتر بافت پستان را از لامپکتومی خارج می کند.

در برخی موارد ، بعد از جراحی ماستکتومی جزئی ، نیاز به جراحی دیگری است. گاهی اوقات ، اگر سلولهای سرطانی هنوز در بافت پستان وجود داشته باشند ، ممکن است لازم باشد کل پستان برداشته شود. درباره لامپکتومی برای سرطان پستان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

ماستکتومی رادیکال چیست؟

ماستکتومی رادیکال برداشتن کامل پستان ، از جمله نوک پستان است. جراح همچنین پوست پوشاننده ، عضلات زیر پستان و غدد لنفاوی را خارج می کند. از آنجا که ماستکتومی رادیکال معمولاً موثرتر از اشکال دیگر ماستکتومی نیست، امروزه به ندرت انجام می شود. این مورد فقط در مواردی توصیه می شود که سرطان به عضله قفسه سینه گسترش یافته باشد.

ماستکتومی رادیکال
ماستکتومی رادیکال

ماستکتومی اصلاح شده رادیکال چیست؟

روش کمتر آسیب زا و متداول تر ماستکتومی رادیکال اصلاح شده (MRM) است. با ماستکتومی رادیکال اصلاح شده ، پزشک کل پستان شما را به همراه غدد لنفاوی زیر بغل از بین می برد. عضلات قفسه سینه دست نخورده باقی مانده است اما ممکن است پوست پوشاننده دیواره قفسه سینه شما برداشته شود یا خیر. پس از آن ممکن است بازسازی پستان انجام دهید.

ماستکتومی محافظ پوست چیست؟

پزشک بافت پستان ، نوک سینه و هاله دور نوک سینه را از بین می برد. اما اغلب پوست بالای پستان را نجات می دهد. این مورد تنها در مواردی استفاده می شود که بازسازی پستان بلافاصله پس از جراحی ماستکتومی انجام شود. اگر تومورهای شما بزرگ یا نزدیک به سطح پوست باشد ، ممکن است این روش جراحی انتخاب خوبی نباشد.

ماستکتومی محافظ نوک پستان چیست؟

همچنین ممکن است این عمل را تحت عنوان ماستکتومی محافظت کننده از پوست به کار ببرند. پزشک تمام بافت های پستان را از جمله مجاری که تا نوک پستان و هاله می رود را خارج می کند. اما آنها پوست نوک سینه و آرئولا را نجات می دهند و بافت های زیر و اطراف آنها را می برند. اگر این مناطق عاری از سرطان باشند ، می توان آنها را حفظ کرد. این روش همچنین خواستار بازسازی درستی بعد از عمل جراحی می شود.

در ادامه فیلمی واقعی از جراحی ماستکتومی که توسط دکتر اعظم صلاتی انجام گرفته است، مشاهده می کنید:

 

اقدامات قبل از جراحی ماستکتومی

قبل از عمل جراحی:

 • اول ، شما لباس بیمارستان را می پوشید.
 • در منطقه مراقبت های قبل از عمل صبر خواهید کرد.
 • پزشک ممکن است با استفاده از نشانگر محل برش را روی پستان های شما مشخص کند.
 • بیهوشی صورت می گیرد و در مواردی از آرام بخش استفاده می شود.

در طی ماستکتومی

هنگامی که در اتاق عمل هستید:

احتمالاً ۲-۳ ساعت آنجا خواهید بود

اگر بعد از آن جراحی بازسازی کنید ، این زمان بیشتر می شود.

پزشک برشی ایجاد می کند و بافت پستان را  از پوست جدا می کند و عضله زیر آن برداشته می شود.

اگر نیاز به بررسی غدد لنفاوی زیر بغل دارید ، مراحل بعدی انجام می شود.

اگر بعد از جراحی درمانی، بازسازی انجام می گیرد ، جراح پلاستیک این کار را انجام می دهد.

در غیر این صورت ، جراح پستان شما را از زیر بغل برداشته تا مایعات در جایی که تومور است جمع شود.

جراح محل برش را بخیه زده و با باندی که در اطراف قفسه سینه شما قرار دارد ، محل را می پوشاند.

بعد از ماستکتومی

پس از پایان جراحی:

شما به یک اتاق بهبودی خواهید رفت که در آن کارکنان می توانند ضربان قلب ، درجه حرارت بدن و فشار خون شما را تحت نظر داشته باشند.

بعد از بیدار شدن در یک اتاق بیمارستان بستری خواهید شد. احتمالاً حدود ۱-۲ روز خواهید ماند ، اگر چه در صورت انجام جراحی بازسازی، این مدت زمان ممکن است طولانی تر باشد.

شخصی از تیم مراقبت های بهداشتی در مورد داروهای مسکن و چگونگی مصرف آنها توضیحاتی ارائه می دهد.

نحوه مراقبت های بعد از جراحی

برش باند احتمالاً تا اولین جلسه معاینه بعد از جراحی باقی خواهد ماند. گاهی اوقات لوله های تخلیه قبل از ترک بیمارستان بیرون می آیند ، اما ممکن است تا اولین ویزیت بعدی شما در ناحیه باقی بمانند.    بخیه ها احتمالاً به خودی خود حل خواهد شد ، اما انواع غیر جذبی و منگنه ها در جلسات معاینه بعدی برداشته می شوند.

عوارض بعد از جراحی ماستکتومی

شما باید بدانید که چگونه علائم عفونت و ورم لنفاوی را تشخیص دهید ، تورمی که اغلب به دنبال برداشتن غدد لنفاوی رخ می دهد.برخی حرکات برای جلوگیری از سفتی در طرفی که جراحی کرده اید کمک می کنند. احتمالاً صبح بعد از جراحی حرکات را شروع خواهید کرد.چه زمانی می توانید پروتز یا سوتین بپوشید. ابتدا باید ناحیه جراحی شما بهبود یابد. این که چه مدت باید منتظر بمانید، مشخص می شود.

نکاتی برای بهبود نتایج ماستکتومی

هنگامی که بعد از جراحی به خانه می روید، از برنامه ای که پزشک به شما داده است پیروی کنید همچنین اطمینان حاصل کنید که شما:

 • داروهای خود را طبق تجویز مصرف کنید. احتمالاً ترکیبی از درد و بی حسی را احساس خواهید کرد.
 • محل را خشک نگه دارید. تا زمانی که لوله های تخلیه و بخیه های شما وجود دارند ، حین حمام کردن دقت شود که ناحیه خیس نشود.
 • تمرینات خود را انجام دهید. آنها مانع سفت شدن بازوی شما می شوند.
 • کمک بخواهید و خجالتی نباشید. بهبود فرد زمان می برد. در زمینه آماده سازی وعده های غذایی ، خرید ، کارهای خانه ، مراقبت از کودکان ، مراقبت از حیوانات خانگی ، رفتن به قرارهای ملاقات با پزشکان و سایر مواردی که خود آماده نیستید هر کمکی که می توانید دریافت کنید.

برای آشنایی بیشتر با این جراحی بهتر است فیلم زیر را هم مشاهده کنید:

 

بهبودی بعد از ماستکتومی

احتمالاً چند روز احساس درد می کنید و باید در بیمارستان به شما مسکن بدهند. اگر مسکن موثر واقع نمی شود، به کادر پرستاری بگویید تا داروی دیگری را تجویز کنند. اکثر افراد بهبودی زخم هایشان حدود ۲ تا ۳ هفته طول می کشد ، اما ممکن است چندین ماه طول بکشد تا ناحیه قفسه سینه و بازو بهبود یابد. در ابتدا ناحیه دچار کبودی ، ورم و سفت خواهد شد. شما همچنین ممکن است موارد زیر را احساس کنید:

 •  تورم بدون درد در اطراف بخیه های شما (سروما) – این مورد معمولاً پس از گذشت چندین هفته بدون درمان از بین می رود
 • بی حسی در جایی که غدد لنفاوی شما برداشته شده است – این مورد با گذشت زمان بهبود یابد

جای زخم یا اسکار

جای زخم ماستکتومی در سراسر پوست قفسه سینه و زیر بغل گسترش می یابد ، که معمولاً توسط کاپ سوتین پنهان می شود. با گذشت زمان محو می شود اما هرگز کاملاً از بین نمی رود. همچنین احساس بی حسی دائمی خواهد شد. اگر ظاهر اسکار خود را دوست ندارید ، ممکن است بتوانید یک عمل جراحی اصلاحی انجام دهید.

رفتن به خانه بعد از جراحی

بیشتر افراد روز بعد از عمل خود به خانه می روند ، اگرچه برخی احساس می توانند در همان روز به خانه بروند. اگر بازسازی پستان انجام داده اید ، ممکن است بسته به نحوه بهبودی لازم باشد تا یک هفته در بیمارستان بمانید. قبل از ترک بیمارستان ، پزشک یا پرستار با شما صحبت خواهند کرد و درباره اینکه در هنگام بازگشت به خانه چه کاری باید انجام دهید، اطلاعاتی ارائه می دهند. شما احتمالاً چندین هفته بیشتر از حد معمول احساس خستگی خواهید کرد و به استراحت زیادی احتیاج خواهید داشت ، بنابراین سعی کنید زیاد کار نکنید. نتایج حاصل از عمل و هرگونه درمان دیگر در قرار معاینه بعدی حدود ۲ هفته پس از عمل مورد بحث قرار خواهد گرفت.

تمرینات بازو

تمرینات بازو برای بهبود حرکات به سمت بازو و شانه توصیه می شود. می توانید به محض احساس راحتی ، معمولاً حدود ۳ تا ۴ هفته پس از جراحی ، ورزش های ملایم انجام دهید. ممکن است یک بروشور ورزشی به شما داده شود. همچنین ممکن است فیزیوتراپی به شما پیشنهاد شود. از انجام ورزش های سنگین از جمله کارهای منزل و وزنه برداری ، تا زمانی که پزشک صلاح نداند ، خودداری کنید.

پوشیدن سوتین

قبل از ترک بیمارستان ، این امکان را خواهید داشت که یک پروتز سبک برای پوشیدن در داخل سوتین خود داشته باشید. معمولاً پروتزی که نیاز است برای مدت طولانی بپوشید، بعداً به بیمار داده می شود و ۶ تا ۸ هفته پس از عمل در مورد پوشیدن سوتین به شما توصیه می شود.

رانندگی بعد از جراحی

در مورد زمان شروع رانندگی از پزشک یا پرستار خود مشاوره بگیرید. به طور کلی اگر می توانید بدون درد و ناراحتی در ناحیه سینه ها رانندگی کنید، می توانید بدون نگرانی رانندگی را از سر بگیرید.  بعضی از افراد حدود ۳ هفته پس از عمل قادر به رانندگی هستند اما بسته به بیمار این مدت زمان ممکن است کمتر یا بیشتر از این باشد. برخی از شرکت های بیمه چند هفته پس از جراحی های خاص رانندگان را بیمه نمی کنند ، بنابراین بیمه نامه خود را بررسی کنید.

بازگشت به کار

وقتی احساس رضایت کردید می توانید به کار خود برگردید. گرفتن ۴ تا ۸ هفته مرخصی کاملاً معمولی است ، اما این زمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پرسنل بیمارستان یا پزشک عمومی شما می توانند در صورت نیاز یک یادداشت پزشکی برای کارفرمای شما تهیه کنند.

 

مطالب مرتبط
یک پاسخ
 1. با سلام. آیا عمل کامل برداشتن پستان (همراه با نوک سینه) در صورت رضایت بیمار و در صورت ریسک کم ابتلا به سرطان هم انجام خواهد شد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *