مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تشخیص سرطان سینه

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

پزشکان از آزمایشات بسیاری برای کشف یا تشخیص سرطان پستان استفاده می کنند. آنها همچنین ممکن است آزمایشاتی انجام دهند تا بفهمند آیا سرطان به قسمتی از بدن به غیر از پستان و غدد لنفاوی زیر بازو گسترش یافته است. اگر این اتفاق بیفتد ، متاستاز نامیده می شود. پزشکان همچنین ممکن است آزمایشاتی را انجام دهند تا بفهمند کدام روش های درمانی می توانند بهتر جواب دهند.

برای اکثر انواع سرطان ها ، بیوپسی تنها راه مطمئن برای پزشک است که بفهمد ناحیه ای از بدن به سرطان مبتلا است یا خیر. در نمونه برداری ، پزشک نمونه کوچکی از بافت را برای آزمایش در آزمایشگاه می گیرد.

در این بخش گزینه های تشخیص سرطان پستان شرح داده شده است. همه تست های ذکر شده در زیر برای هر شخص استفاده نمی شود. پزشک شما ممکن است این عوامل را هنگام انتخاب آزمایش تشخیصی در نظر بگیرد:

  • نوع سرطان مشکوک
  • علائم و نشانه های شما
  • سن و سلامت عمومی شما
  • نتایج آزمایشات پزشکی قبلی
تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

مجموعه آزمایشات مورد نیاز برای ارزیابی سرطان احتمالی پستان معمولاً زمانی شروع می شود که متخصص زنان آنها در هنگام انجام معاینه بالینی یا خودآزمایی ، در یک ماموگرافی غربالگری ، یا یک توده یا گره در پستان ، یک کلسیفیکاسیون توده یا غیر طبیعی پیدا کنند. اینکه خود بیمار متوجه سینه قرمز یا تورم یا توده یا گره زیر بازو شود، احتمال کمتری دارد.

آزمایشات زیر ممکن است برای تشخیص سرطان پستان یا برای آزمایشات پس از تشخیص سرطان پستان استفاده شود.

آزمایشات تصویربرداری

آزمایش های تصویربرداری تصاویری از داخل بدن را نشان می دهد. آزمایشات تصویربرداری زیر از پستان ممکن است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک منطقه مشکوک در پستان هنگام غربالگری انجام شود. علاوه بر این ، انواع دیگری از آزمایشات نیز وجود دارد که در حال مطالعه هستند.

 ماموگرافی تشخیصی: ماموگرافی تشخیصی مشابه ماموگرافی غربالگری است با این تفاوت که تصاویر بیشتری از پستان گرفته می شود. این اغلب در مواقعی که زنی علائمی مانند ترشح نوک سینه را تجربه می کند ، استفاده می شود. در صورت مشاهده موارد مشکوک در ماموگرافی غربالگری ، ممکن است از ماموگرافی تشخیصی نیز استفاده شود.

سونوگرافی: در سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از بافت پستان استفاده می شود. با سونوگرافی می توان بین توده جامد، که ممکن است سرطان باشد، و کیست مملو از مایعات، که معمولاً سرطان نیست، تشخیص دهد.

ام آر آی MRI از میدان های مغناطیسی و نه اشعه ایکس برای تولید تصاویر دقیق از بدن استفاده می کند. قبل از اسکن ، یک رنگ مخصوص به نام ماده حاجب داده می شود تا به ایجاد تصویری واضح از توده های سرطانی احتمالی کمک کند. این رنگ به ورید بیمار تزریق می شود. ممکن است پس از تشخیص سرطان در خانم ها ، از MRI ​​سینه برای تشخیص میزان رشد بیماری در پستان یا بررسی سرطان پستان دیگر استفاده شود.

MRI پستان همچنین به همراه ماموگرافی برای برخی از زنان با خطر ابتلا به سرطان پستان و برای برخی از زنانی که سابقه سرطان پستان دارند، انجام می گیرد. در صورت تشخیص سرطان پستان به صورت موضعی پیشرفته ، ممکن است از MRI ​​نیز استفاده شود یا ابتدا شیمی درمانی یا غدد درمانی انجام شود و به دنبال آن MRI مکرر برای برنامه ریزی جراحی و سرانجام ، ممکن است از MRI ​​بعنوان یک روش نظارت پس از تشخیص و درمان سرطان پستان استفاده شود.

نمونه برداری

بیوپسی برداشتن مقدار کمی از بافت برای بررسی در زیر میکروسکوپ است. آزمایشات دیگر می تواند وجود سرطان را نشان دهد ، اما فقط با نمونه برداری می توان تشخیص قطعی داد. سپس یک آسیب شناس نمونه (ها) را تجزیه و تحلیل می کند. پاتولوژیست پزشکی است که در تفسیر آزمایشات آزمایشگاهی و ارزیابی سلول ها ، بافت ها و اندام ها برای تشخیص بیماری تخصص دارد. بیوپسی انواع مختلفی دارد که با روش های مختلفی انجام می گیرد و اندازه سوزنی که برای جمع آوری نمونه بافت استفاده می شود مختلف است.

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی متولد شهرستان میانه، استان آذربایجان شرقی است. فارغ التحصیل رشته پزشکی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بورد تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران (بیمارستان سینا )و فلوشیپ جراحی پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (بیمارستان شهدای تجریش)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

سرطان سینه معمولاً در سلول های لوبول که غدد تولید شیر هستند یا در مجاری شیر که شیر از لوبول ها به نوک سینه...

غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه

در کشور انگلیس از هر هشت زن یک زن در طول عمر خود به سرطان سینه مبتلا می شود. در کل سرطان سینه سرطان شایعی در...

سینه سوم یا پستان فرعی

سینه سوم یا پستان فرعی

یکی از عارضه هایی که در موارد نادری ظاهر می شود سینه سوم یا پستان فرعی است. این موضوع سبب می شود زنان بافتی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *