ترشح خونی پستان

ترشح خونی نوک پستان نشانه چیست؟

ترشحات غیرعادی از پستان یکی از دلایل است که افراد به پزشک متخصص بیماری‌های سینه مراجعه می‌نمایند. بر اساس آمار پس از درد سینه و یا وجود توده‌هایی در سینه، ترشحات غیرعادی از نوک پستان سومین دلیل مراجعه افراد به پزشک متخصص می‌باشد. ترشحات غیرعادی نوک پستان در مردان هم ممکن است ایجاد شود که البته میزان بروز آن بسیار نادر می‌باشد. رنگ و یا غلظت ترشحات سینه می‌تواند متفاوت باشد که هرکدام نشان دهنده‌ی یک بیماری می‌باشد، در ادامه به بررسی ترشحات خونی از نوک پستان می‌پردازیم.

علت ترشحات خونی از پستان

ترشحات خونی یا صورتی رنگ از نوک پستان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما یکی از دلایل اصلی آن سرطان سینه می‌باشد. این ترشحات موجب اضطراب و ناراحتی فراوان برای خانم‌ها می‌شود اما افرادی که دچار ترشحات خونی از نوک پستان هستند باید بدانند که در اغلب موارد این ترشحات خوش خیم بوده و عمدتاً به دلیل پاپیلوم داخل مجاری و یا اکتازی مجرا رخ می‌دهد و احتمال اینکه ترشحات خونی به دلیل سرطان سینه باشد بسیار کم می‌باشد.

ترشح خونی پستان

چه آزمایشاتی در صورت ترشحات خونی نوک پستان باید انجام شود؟

به دلیل اینکه ترشحات خونی نوک پستام می‌تواند بنا به دلایل مختلفی ایجاد شود جهت تشخیص‌های افتراقی تعدادی آزمایش در جهت شناسایی عامل اصلی بیماری پیشنهاد می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • سونوگرافی سینه
  • بررسی غدد لنفاوی زیر بغل
  • معاینه فیزیکی: جهت بررسی هرگونه توده یا ضایعه‌ی مشکوک در ناحیه سینه
  • سیتولوژی: جهت بررسی سلول‌های بدن به منظور تشخیص تغییرات سرطانی
  • تهیه سوابق پزشکی با سوالاتی از قبیل: زمان شروع ترشحات، وجود درد همراه با ترشح، میزان ترشحات، ترشح از یک یا از هر دو سینه، داروهای مصرفی، وجود بیماری‌های مزمن، سابقه سرطان در یکی از اعضاء خانواده و …
  • گالاکتوگرافی: در این روش با استفاده از اشعه ایکس تصاویری از مجاری شیری در سینه تهیه می‌شود. جهت انجام این آزمایش یک کاتتر بسیار نازک در نوک پستان قرارد داده می‌شود که مقدار اندکی رنگ به داخل مجرا تزریق می‌نماید تا مشاهده مجرا توسط تصاویر اشعه ایکس با وضوح بیشتری انجام شود. این آزمایش در افرادی که دچار ترشحات خونی یا شفاف از پستان هستند و همچنین بررسی تغییرات فیبروکیستیک و سرطان سینه کاربرد دارد.
  • لاواژ مجرا: روشی است جهت تشخیص تغییرات پیش سرطانی و سرطانی در افرادی که در معرض خطر سرطان سینه قرار دارند یا دارای علائمی هستند که ممکن است دلیل بر سرطان سینه باشد. در این روش پزشک از یک دستگاه ساکشن به منظور جمع آوری ترشحات و مایعات از نوک پستان استفاده می‌نماید. یک کانول کوچک در مجرای شیر قرار می‌گیرد تا مایع به همراه سلول‌ها از نوک پستان خارج شوند و جهت ارزیابی‌های میکروسکوپی به آزمایشگاه فرستاده شود.

برخی از روش‌های تشخیصی که نام بردیم ممکن است نتایج منفی کاذب داشته باشند. در سال‌های اخیر روش سیتولوژی و لاواژ مجرا جزء روش‌های موثری بوده‌اند که در تشخیص دقیق علت ترشحات خونی مجرای پستان موثر بوده‌اند.

چه زمانی بعد از مشاهده ترشح خونی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت وجود هرگونه ترشح غیرعادی از نوک پستان لازم است که در اولین زمان ممکن به پزشک متخصص مراجعه نمائید اما اگر یک یا چند مورد از شرایط زیر در شما صادق است بهتر است که در مراجعه به پزشک سرعت بیشتری داشته باشید:

  • اگر سابقه‌ی خانوادگی سرطان سینه در یکی از اعضاء خانواده شما وجود دارد.
  • همراه ترشحات خونی میزان قابل توجهی درد در سینه و نوک پستان دارید
  • علاوه بر ترشحات خونی توده‌ها یا برجستگی‌هایی در ناحیه سینه‌ی خود مشاهده می‌کنید.

درمان ترشحات خونی نوک پستان

اگر دلیل ترشحات خونی نوک پستان عاملی غیر از سرطان باشد با انواع درمان‌های دارویی می‌توان جهت بهبودی اقدام نمود. در صورت بروز سرطان سینه هم انواع روش‌های درمانی مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی و یا روش جراحی در دسترس هستند که می‌توانید این بیماری را به طور کامل درمان نمائید. پس از پایان روند درمان لازم است تا به صورت مستمر و منظم تحت معاینه‌ی پزشک قرار داشته باشید تا در صورت بروز هرگونه مشکلی، اقدامات لازم جهت درمان شما انجام شود.

نکته‌ی مهمی که همواره باید به آن دقت داشته باشید این است که به پزشکی مراجعه نمائید که از تجربه و دانش لازم برخوردار باشد، گاهی اوقات با تشخیص اشتباه و یا دیرهنگام ممکن است زمان طلایی جهت درمان را از دست بدهید و دچار عوارض ناخواسته و جبران ناپذیری شوید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *