ترشح از سینه

ترشح از سینه

ترشح از سینه

ترشح از سینه یکی از بیماری های نسبتا شایع در میان زنان است که در اغلب موارد خوش خیم می باشد. اما با این وجود موجب تشویش و نگرانی زنان می شود.

خروج هر مایع از پستان به عنوان ترشحات پستانی در نظر گرفته می شود اما این ترشحات در زنان باردار و شیرده یک امر طیبعی است،  ولی با این حال می بایست با مشاهده چنین ترشحاتی از پستان به پزشک مراجعه نمایید. گاهی اوقات ترشحات از سینه به صورت خود به خود یا در زمان فشار از سینه خارج می شود که این ترشحات می تواند به صورت شیر یا روشن، زرد، سبز و یا خونی مانند باشد.

ترشحات می تواند رقیق یا غلیط باشد همچنین این ترشحات ناشی از دلایل مختلفی می باشد که در این مقاله قصد داریم به علل ترشح از سینه بپردازیم.

ترشح از سینه
ترشح از سینه

علل ترشح از پستان در زنان

بارداری و شیردهی

همان طور که ذکر کردیم ترشح از سینه در دوران بارداری و شیردهی یک امر طبیعی است. ترشح از سینه در دوران بارداری انواع مختلفی دارد، در ابتدای بارداری بسیار روشن بوده که در مراحل بعدی بارداری بسیار آبکی و روشن خواهد بود. قابل توجه است که ترشحات سینه پس از بارداری و شیردهی ممکن است تا دو سال ادامه یابد.

تحریک نوک سینه

یکی از عواملی که سبب خروج ترشح از سینه می شود، تحریک و فشار دادن سینه ها می باشد. در واقع استفاده از لباس های زیر در زمان انجام فعالیت های سنگین ورزشی می تواند منجر به بروز این ترشحات شود.

تغییرات فیبروکیستیک پستان

رشد بافت فیبروکیستیک در پستان می تواند منجر به بروز کیست شود که تغییرات فیبروکیستیک پستان از عواملی است که سبب بروز ترشحات پستانی می گردد.

گالاکتوره

در صورتی که بافت پستان ناهموار یا به صورت طناب مانند باشد این امر سبب می شود تا موجب نگرانی و ترس در میان زنان شود اما بهتر است بدانید که وجود بافت های ناصاف در پستان می تواند از علل ترشح از سینه باشد.

در واقع گالاکتوره یک بیماری نیست و می تواند به دلیل وجود تومورهای غده هیپوفیز، کم کاری تیروئید، گشادی مجرای پستان و تومورهای خوش خیم ایجاد شود.

دکتر اعظم صلاتی فوق تخصص جراحی پستان، سرطان و زیبایی هستند. جهت ارتباط با ایشان می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید. شماره های تماس : ۰۲۱۶۶۹۰۹۹۸۴

طرز تشخیص ترشح از سینه

با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های تشخیصی بسیاری وجود دارد که از بهترین روش تشخیصی انجام ماموگرافی و سونوگرافی می باشد.

اما از دیگر روش های تشخیصی انجام داکتوگرافی است که در این روش به ارزیابی مجرای شیری سینه می پردازند که با تزریق ماده حاجب از نوک مجرا انجام می شود ولی با این روش تشخیص نمی توان میزان ابتلا را به صورت کامل مشخص نمود.

بررسی آزمایشگاهی ترشحات سینه در واقع به منظور بررسی وجود سلول های بدخیم انجام می شود که در اکثریت مواقع کمک کننده نخواهد بود. زیرا در صورتی که بررسی سلول ها منفی باشد اما با این وجود باز نمی توان بدخیم بودن سلول ها را رد نمود.

یکی دیگر از روش هایی که به بررسی و ارزیابی این بیماری کمک می نمایید، بررسی آزمایش های هورمونی، هورمون های شیردهی و تیروئید می باشد.

در نهایت آنچه می تواند به تشخیص ترشحات و توده های پستانی کمک نماید معاینات خود آزمایی پستان توسط خود شخص می باشد که در مراحل اولیه بسیار کمک کننده خواهد بود.

درمان ترشح از سینه

درمان با توجه به علت ترشح از سینه و بررسی های لازم متفاوت می باشد. اما در صورتی که توده ای در سینه وجود داشته باشد به طور معمول با ترشحات خونی یک طرفه و به صورت ناخودآگاه همراه خواهد بود که درمان آن جراحی خواهد بود.

همچنین در صورتی که علت ترشحات سینه هورمونی باشد، درمان دارویی و درمان هورمون تیروئید مفید خواهد بود.

سخن پایانی

ترشح از سینه یک بیماری نیست بلکه نشان دهنده بیماری زمینه ای است که بایستی درمان شود. در صورتی که شما با این عارضه مواجهه شده اید می توانید برای بررسی آن به فوق تخصص جراحی پستان مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *