انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

سرطان سینه معمولاً در سلول های لوبول که غدد تولید شیر هستند یا در مجاری شیر که شیر از لوبول ها به نوک سینه ها می رسد، شروع به گسترش می کند. گزارشات پاتولوژی مشخص می کند که سرطان به بخش های بیرونی مجاری شیردهی یا لوبول های سینه گسترش یافته است یا خیر.

سرطان های غیر تهاجمی در مجاری شیردهی و لوبول های سینه باقی می مانند. این نوع سرطان رشد نمی کنند و به بافت های نرمال سینه و یا بیرون از سینه گسترده نمی شوند. سرطان های غیر تهاجمی گاهی اوقات با نام کارسینومای موضعی یا پیش سرطان شناخته می شود.

سرطان های تهاجمی در بافت های نرمال و سالم سینه رشد می کنند. اغلب سرطان های سینه تهاجمی هستند. اگر سرطان سینه تهاجمی یا غیر تهاجمی باشد هر کدام روش های درمانی مختلفی دارند و بیماران روش های درمانی متفاوتی را تجربه می کنند.

در برخی موارد سرطان سینه مهاجم یا غیر مهاجم می تواند در نمونه گرفته شده از سینه دیده شود. به این معنا است که بخشی از سرطان در بافت های نرمال گسترش یافته و بخشی از سرطان در داخل مجاری شیردهی و لوبول ها باقی مانده است. این نوع سرطان با روش درمان سرطان مهاجم درمان می شود.

سرطان پستان می تواند با نام تومور میکس شناخته شود که به این معنا است که ترکیبی از سلول های سرطانی در سلول های لوبول ها و مجاری شیردهی یافت می شود. این نوع از سرطان با نام سرطان سینه مهاجم یا کارسینومای اینفیلتریتینگ شناخته می شود. این سرطان به عنوان کارسینومای مجاری شیردهی درمان می شود.

انواع سرطان سینه
انواع سرطان سینه

در صورتی که بیش از یک تومور در سینه ها وجود داشته باشد، سرطان سینه با نام مولتیفوکال یا مولتیسانتریک شناخته می شود. در سرطان سینه مولتیفوکال تمامی تومورها از تومور مبدا یا اصلی تشکیل می شوند و معمولاً در همان بخش از سینه تجمع دارند. در صورتی که سرطان مولتیسانتریک باشد، به این معناست که تومور ها به صورت جداگانه تشکیل می شوند و در اغلب موارد در بخش های مختلفی از سینه هستند.

در اغلب موارد سرطان سینه در یکی از دسته بندی های زیر قرار می گیرد:

  • کارسینومای مجاری شیردهی موضعی که غیر مهاجم است و در داخل مجاری شیردهی باقی می ماند.
  • کارسینومای لوبولار موضعی که سلول ها رشد بی رویه ای در داخل لوبول ها دارند و رشد آن ها در همان محل باقی می ماند. این به معنای سرطان نیست و بلکه خطر ابتلا به سرطان را در آینده افزایش می دهد.
  • کارسینومای مجاری شیردهی مهاجم که شایع ترین نوع سرطان سینه است و تهاجم بالایی دارد و در مجاری شیردهی شروع به رشد می کند و به بافت های سالم اطراف سینه هم حمله می کند.
  • انواع کارسینوماهای مهاجم غیر متداول که شامل مدولاری، توبولار، موکینوس، پاپیلاری و کریبیفرم کارسینوما هاست. در این موارد سلول های سرطانی به شکل دیگری رفتار می کنند.
  • بیماری های التهابی سینه که با قرمز شدن و تورم سینه ها شروع می شود.
  • سرطان سینه در مردان که نادر است ولی رخ می دهد و در اغلب موارد کارسینومای مجاری شیردهی است.
  • سرطان نوک سینه که نوع نادری از سرطان است و سلول های سرطانی در اطراف نوک سینه تجمع می یابند.
  • تومورهای فیلود که تومورهای نادر سینه هستند و در بافت های پیوندی سینه یا استروما رشد می کنند و رشد آن ها سریع است و به شکل یک برگ است. برخی از این تومورها سرطانی هستند و برخی نیستند.
  • سرطان سینه متاستازیک یا مکرر که به سرطان سینه ای گفته می شود که به بخش های دیگر بدن گسترش می یابد و حتی بعد از درمان سرطان باز هم عود می کند.

منبع : https://www.breastcancer.org/symptoms/diagnosis/invasive

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *