انواع توده های خوش خیم پستان

انواع توده های خوش خیم پستان دختران جوان

شاید تا به حال شما هم برای سونوگرافی یا ماموگرافی سینه به دکتر متخصص پستان مراجعه کرده باشید و متوجه توده های بسیاری در بافت سینه خود شده باشید. گاها ممکن است شما با دست کشیدن بر سطح سینه متوجه توده هایی در این ناحیه شوید که در رابطه با خوش خیم بودن و یا بدخیم بودن آن نگران شوید. قطعا این امر طبیعی می‌باشد اما توصیه این است که هر یک از این علائم را که احساس کردید فورا به بهترین فوق تخصص پستان مراجعه کنید. در ادامه مقاله در رابطه با توده های خوش خیم سینه برای شما اطلاعات جامعی را گردآوری کردیم تا آن ها را از توده های بدخیم تشخیص دهید و بدانید که در برابر پیدایش آن ها باید چه کاری انجام دهید.

انواع توده های خوش خیم پستان

انواع مختلفی از توده های خوش خیم پستان وجود دارد که غیر سرطانی در نظر گرفته می شوند. کیست و فیبروآدنوم، شایع ترین این نوع توده ها هستند. علاوه بر این، مواردی مانند نکروز چربی و یا اسکلروز آدنوز نیز به عنوان توده های پستان در نظر گرفته می شوند.

  • آبسه

آبسه پستان، مجموعه ای است از چرک که منجر به بروز التهاب و توده دردناک در سینه می شود. از دیگر علائم آبسه می توان به تب و خستگی اشاره کرد.

  • کیست

کیست، کیسه ای است مملوء از مایع که داخل بافت سینه تشکیل می شود. عمدتا در سنین سی پنج تا پنجاه سال، شاهد تشکیل کسیت در سینه ها هستیم، به خصوص نزدیک دورن یائسگی.

کیست ها معمولا قبل از شروع سیکل قاعدگی بزرگ و دردناک می شوند. به ندرت پیش می آید که کیست سرطانی و بدخیم شود.

کیست پستان می تواند نرم و یا سفت باشد. زمانی که کیست، نزدیک سطح پستان تشکیل شده باشد، هنگام لمس همانند یک تاول بزرگ و نرم به نظر می رسد، اما مملوء از مایع. اما در صورتی که کیست در عمق بافت پستان تشکیل شده باشد، سفت خواهد بود چرا که بافت، کیست را پوشانده است.

به طور کلی بافت پستان گاهی دارای توده های خوش خیمی هستند که احتمال بروز سرطان را برای فرد ایجاد می‌کند.

  • بدون ریسک
  • دارای ریسک جزئی
  • دارای ریسک متوسط

خانم ها باید از زمانی که ماموگرافی انجام دادند و متوجه این توده ها شدند، حتما تحت نظر فوق تخصص پستان قرار بگیرند و انواع غربالگری و ماموگرافی ها را انجام دهند.

تشخیص و درمان کیست های پستان

کیست های پستان در معاینات بالینی تشخیص داده می شوند. گاهی ممکن است نیاز به انجام ماموگرافی و یا تست اولتراسوند باشد.

گاهی ممکن است آسپیراسیون انجام شود. به این صورت که سوزن بسیار ظریفی وارد کیست می شود و مایع درون آن به داخل سوزن کشیده خواهد شد. بعد از این که مایع به داخل سوزن کشیده می شود، کیست تخلیه و ناپدید خواهد شد. کیست ساده پستان هیچگاه سرطانی نمیشود . گاهی تومورهای سرطانی همراه با کیست هستند که این مطلب با کیست ساده که به فراوانی وجود دارد فرق می کند.

  • فیبروآدنوم

فیبروآدنوم ها، توده های غیر سرطانی و خوش خیم جامد و سفتی هستند که عمدتا در خانم های بیست تا سی سال ظاهر می شوند. این نوع توده هم چنین های در خانم هایی که بعد از یائسگی، تحت هورمون درمانی قرار می گیرند نیز بسیار شایع می باشد. توده های بدون دردی که می توانند آزادانه حرکت کنند. شما با لمس سینه ها می توانید وجود این توده را به راحتی احساس کنید. فیبروآدنوم اندازه های مختلفی دارد و می تواند در هر قسمت از بافت سینه رشد کند. فیبروآدنوم توده ای خوش خیم است و هیچوقت سرطانی نمیشود، فقط در مواردیکه که بزرگ باشد و یا در زمان اندکی رشد قابل توجه داشته باشد ، توصیه میشود برداشته شود.

تشخیص و درمان فیبروآدنوم

این توده خوش خیم به راحتی با لمس سینه تشخیص داده می شود. اما جهت تشخیص قطعی تر، ماموگرافی و اولتراسوند نیز انجام خواهد شد. در برخی خانم های جوان، فیبروآدنوم برداشته نمی شود. با این حال از آن جایی که گاهی این تومورها با بارداری و یا شیردهی بزرگ می شوند، بهتر است با جراحی برداشته شوند.

  • نکروز چربی

نکروز چربی، توده بدون درد و سفتی است که در اثر آسیب بافت چربی موجود در سینه ایجاد می شود. نکروز چربی، عمدتا در خانم هایی مشاهده می شود که سینه های بزرگی دارند. نکروز چربی می تواند در پی لامپکتومی و یا رادیوتراپی نیز ایجاد شود. این توده ها سرطانی نیستند و احتمال ابتلا به سرطان را نیز افزایش نمی دهند.

  • اسکلروز آدنوز

رشد بیش از حد بافت در لوبول های پستان را اسکلروز آدنوز می نامند. با این که این تغییرات در بافت سینه بسیار کم اتفاق می افتد، اما در دسته بندی توده های پستان قرار می گیرند. معمولا بیوپسی انجام می شود تا مشخص شود که آیا سرطانی هستند یا خیر. علاوه بر این، از آن جایی که ممکن است این شرایط با سرطان اشتباه گرفته شود، توده ها به روش جراحی بیوپسی برداشته می شوند.

درمان بیماری های خوش خیم پستان

احتمال بروز سرطان در توده های خوش خیم پستان بسیار کم است اما غیر ممکن نیست. تمامی خانم ها خصوصا از سن ۳۰ سالگی باید حتما برخی آزمایشات مانند ماموگرافی و سونوگرافی سینه را انجام دهند تا متوجه کوچکترین تغییرات توده های موجود شوند. بهتر است تا این توده ها را نادیده نگیرید و برای درمان آن ها تلاش کنید. در ابتدا اگر دارای بیماری های دیگری هستید که احتمال بروز توده های خوش خیم سینه را دارد، حتما به پزشک پستان خود اطلاع دهید. اگر حتی دارای بیماری خوش خیمی هستید که حتی یک درصد با پیدایش سرطان در ارتباط است، حتما به پزشک اطلاع دهید تا اقدامات درمانی لازم را پیش بگیرد.

همچنین افراد باید به این مورد توجه داشته باشند که در کنار روش های درمانی باید اقدامات دیگری نیز انجام داد. به عنوان مثال تغییر در سبک زندگی و ایجاد برخی از محدودیت ها سبب می‌شود تا از بسیاری از تغییرات ناخوشایند جلوگیری شود. اگر سریعا برای این مشکلات به متخصص پستان مراجعه شود، داروهایی تجویز می‌گردد که ممکن است این روند را کندتر کند و یا احتمال بروز سرطان را به صفر برساند.

چه زمانی توده های خوش خیم سینه نیاز به جراحی دارند؟

یکی از مواردی که سبب می‌شود تا نیاز باشد توده های داخل پستان از این بافت جدا شوند، سرطانی بودن این توده ها می‌باشد. گاهی ممکن است تغییراتی در توده های خوش خیم ایجاد شود که به طرز بسیار بدی توده ها به سمت بدخیم شدن پیشرفت کنند و نیاز باشد تا به سرعت از پستان خارج شوند. این مشکلات معمولا برای بانوانی که بیش از ۴۰ سال سن دارند، رخ می‌دهد.

Source: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/common-benign-lumps

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *