دکتر اعظم صلاتی / جراحی زیبایی شکم / ابدومینوپلاستی (جراحی زیبایی شکم)
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

ابدومینوپلاستی (جراحی زیبایی شکم)

ابدومینوپلاستی از روش های رایج برای برداشتن بافت اضافی شکم، پس از کاهش وزن قابل توجه تبدیل شده است. امروزه خانم ها و حتی آقایان به ظاهر خود توجه ویژه ای داشته و زیبایی برایشان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. افراد زیادی را می‌شناسیم که با رژیم های غذایی یا نوعی از درمان، کاهش وزن شدید را تجربه کرده اند و پوست ها و چربی های اطراف شکم آن ها به دلیل ریزش، ظاهر نامناسبی به خود گرفته است.

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

ابدومینوپلاستی، در دسته جراحی هایی قرار دارد که در کاهش پوست و چربی اضافی شکم و اطراف آن، همچنین تقویت عضلات دیواره شکم کاربرد دارد. برداشتن چربی و پوست، ظاهر شکم را زیبا تر و جمع تر می کند که در نهایت سبب شده تا مجدد کاهش سایز و زیبایی اندام رخ دهد زیرا یکپارچگی عضلات شکم را بهبود می بخشد.

هدف از جراحی زیبایی شکم

اگر جزو افرادی بودید که اضافه وزن داشتید یا در حاملگی های متعدد دچار افزایش وزن قابل توجه شده و سپس وزن خود را کاهش داده اید، ممکن است خاصیت ارتجاعی پوست و ماهیچه های شما کاهش یافته و در نتیجه شل و آویزان شوند.

این روش کیفیت زندگی شما را بهبود بخشیده و سبب رضایت و اعتماد به نفس خواهد شد.

منظور از ابدومینوپلاستی اساندارد چیست؟

این روش ابدومینوپلاستی از پرطرفدارترین و مرسوم ترین حالت این جراحی زیبایی است. به این صورت که در دو طرف ناف و پایین محور شکم، برشی ایجاد و از این طریق چربی های ناحیه شکم، تخلیه می‌شوند و در آخر پوست کشیده می‌شود که در این حالت وضعیت مکانی و سایز ناف نیز با توجه به صافی شکم، تنظیم می‌گردد.

مینی ابدومینوپلاستی به چه معناست؟

همانطور که از نام این جراحی پیداست، مقدار کمتری چربی از ناحیه شکم برداشته می‌شود و علاوه بر آن، میزان اندازه برش نیز کوچکتر از نوع دیگر است. این نوع جراحی به نوبه خود طرفداران زیادی دارد زیرا بعضی مواقع فرد چربی زیادی در زیر شکم ندارد اما بعد از بارداری مجدد دچار کمی افتادگی پوست و چاقی شده است که این روش در این حالت بسیار مناسب است. گاهی بانوان کاهش سایز خوبی داشتند اما مقداری چربی قدیمی در ناحیه شکم باقی مانده است که می‌توانند با استفاده از ابدومینوپلاستی به رفع آن بپردازند.

عوارض جراحی زیبایی شکم

 • عفونت زخم در صورت رعایت نکردن بهداشت
 • عدم تقارن شکل شکم برای مدت زمانی کوتاه
 • تغییر رنگ پوست به دلیل جمع شدن پوست
 • درد خفیف در ناحیه جراحی
 • زخم محل جراحی ( بعد از یک الی دو هفته رفع خواهد شد)
 • تورم و التهاب در ناحیه جراحی

چه افرادی گزینه خوبی برای ابدومینوپلاستی هستند؟

طبق تحقیقات به عمل آمده، ۷۵ درصد از بانوان از ظاهر شکم خود راضی نیستند. روش هایی مانند ابدومینوپلاستی و لیپوساکسن و … برای دستیابی به شکم تخت و اندام زیبا سبب شده تا افراد ناراضی بتوانند اعتماد به نفس را دوباره به خود بازگردانند  و از ظاهر شدن در اجتماع احساس شرم نکنند.

داشتن پوستی شل در ناحیه شکم و پهلو موجب شده تا فرد نتواند لباس های مورد علاقه خود را بپوشد و حتی از لذت کار های روزمره باز بمانند، معمولا این بانوان از رفتن به استخر ها به دلیل بدن نافرم اجتناب می‌کنند. در ادامه به افرادی که کاندید خوبی برای جراحی ابدومینوپلاستی هستند، اشاره خواهیم داشت:

 • خانم هایی که زایمان های متعدد داشته و پوستشان حالت کشسانی را از دست داده است.
 • بانوان عزیزی که کاهش سایز قابل توجه و بی نظیر داشته اند و اکنون با از بین رفتن چربی ها، پوست به حالت آویزان و شل درآمده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است.
 • خانم هایی که در اثر چاقی و لاغری متعدد، در سطح پوست خود دارای استریا و رده های سفید هستند، برای از بین بردن قطعی این خطوط می‌توانند از ابدومینوپلاستی استفاده نمایند.
 • برخی از افراد دارای ناف با سایز بزرگ هستند که هم حالت افتاده در ظاهر شکم ایجاد می‌کند و هم از نظر زیبایی نامناسب اسست. این افراد معمولا در رابطه های جنسی سعی در پوشاندن این موضوع دارند، چراکه باعث می‌شود تا افت اعتماد بنفس پیش آید. این خانم ها میتوانند با این روش جراحی، سایز ناف خود را کوچکتر کرده و حتی مکان آن را به سمت بالاتر منتقل کنند.
 • بانوانی که شکم با حالت فرم دو تکه‌ای دارند.(چاقی بیش از اندازه سبب می‌شود تا شکم فرد به دو قسمت تقسیم شود.)

چه کسانی نمیتوانند ابدومینوپلاستی کنند؟

در صورت داشتن بیماری مزمن، اختلال خونریزی یا نقص ایمنی حتما پزشک خود را مطلع سازید.

 همچنین افراد سیگاری ابتدا باید از یک ماه قبل، سیگار را ترک کرده و سپس برای این جراحی مراجعه فرمایند.

گاهی اوقات، مسائلی مانند عفونت عمده یا بیماری کلیوی که تازه تشخیص داده شده است، مستلزم به تعویق انداختن عمل جراحی است، حتی اگر این مشکلات در روز جراحی کشف شوند.

خانم های باردار و یا خانم هایی که قصد بارداری دارند، کاندیدای خوبی برای ابدومینوپلاستی نیستند زیرا باید بدانند تغییرات پوستی و جمع شدن پوست و چربی اطراف شکم این فرآیند را مشکل ساز و دچار اختلال می‌کند. به این بانان عزیز توصیه شده که جراحی ابدومینوپلاستی را به بعد از زایمان خود موکول کنند. انجام این کار برای این خانم ها ممنوع نیست اما باید بدانند امکان نرسیدن به نتیجه دلخواه بعد از بارداری وجود دارد.

افرادی که بسیار از جراحی ترس دارند ابتدا باید با مشاوره جلساتی را گذرانده تا ذهن خود را آماده کنند و قبل از این کاندید مناسبی نیستند.

کسانی که دیابت یا فشار خون بالا دارند، در صورت عدم کنترل بیماری مزمن خود نمی‌توانند از این روش زیبایی پرطرفدار استفاده کنند.

میزان برش در جراحی ابدومینوپلاستی بر اساس چه معیاری می‌باشد؟

گاهی در بعضی افراد افتادگی در پهلوها وجود داشته باشد که فرد مراجعه کننده علاوه بر نواحی شکم خواستار اصلاح نازیبایی های پهلو نیز باشد. در این صورت دو برش در پهلو ایجاد خواهند کرد.

تا چه مدت بعد از جراحی زیبایی شکم باید از گن استفاده کرد؟

یکی از کار هایی که باید بعد از جراحی ابدوممینوپلاستی انجام داد، پوشیدن گن مخصوص برای نتیجه بهتر است. گن مخصوص فشاری در نواحی اصلاح شده وارد که بهبود را سرعت بخشیده و در این اندام ثبات ایجاد می‌کند.همچنین تاثیر بسیار زیادی در کاهش درد ها داشته و طبق تحقیقات به عمل آمده افرادی که بعد از ابدومینوپلاستی از گن استفاده می‌کنند کمتر از سایر افراد درد را احساس خواهند کرد.

تفاوت گن بعد از جراحی و شکم بند

گن های مخصوص برای برقراری فشار مناسب استفاده می‌شوند و از شکم بند ها محکم تر هستند. شکم بند ها معمولا از جنس پارچه به حالت کشسانی هستند که این ها هم موجب فشار می‌شوند و می‌توان از این وسیله بعد از ابدومینوپلاستی استفاده کرد اما فشار گن ها برای ایجاد ثبات مناسب تر هستند.

باید ها و نباید ها قبل از ابدومینوپلاستی

 • سعی کنید با پزشک خود روراست باشید! شما باید در جلسات مشاوره قبل از جراحی، حتما خواسته ها و اهداف خود را جراح در میان بگذارید تا به هدف ها و افکار یکدیگر نزدیک شوید.
 • سوابق بیماری خود را پنهان نکنید! هر فرد مراجعه کننده و علاقمند به این روش زیبایی و هرگونه جراحی دیگر نیز، باید جراح خود را از سوابق بیماری های خود مانند دیابت، فشار خون و … آگاه سازد.
 • با مشورت پزشک، دارو های رقیق کننده خون خود را مدتی قبل از جراحی از برنامه دارویی خود حذف کنید.
 • باید برای انجام ابدومینوپلاستی و داشتن شکم صاف و تخت به قد خود توجه کنید، چراکه شما در درجه اول، این جراحی را برای تناسب و زیبایی انام انجام می‌دهید بنابراین باید همه جوانب مربوط را در نظر بگیرید.

مراحل انجام ابدومینوپلاستی

بیهوشی: در مرحله ابتدایی قبل از جراحی بیهوشی انجام می‌دهند. انتخاب اینکه از کدام روش بیهوشی استفاده شود بر عهده پزشک جراح می‌باشد که البته زیر نظر متخصص بیهوشی انجام می‌شود.

بیهوشی

برش شکم: خانم دکتر اعظم صلاتی با استفاده از بهترین ابزار و تکنیک های روز دنیا، در زیر و اطراف ناف یک برش ایجاد می‌کنند. این برش ها برای برداشتن پوست و دید و تسلط کامل بر ماهیچه ها و عضلات می‌باشد. اندازه و طول برش ها بر اساس میزان تجمع چربی ها در زیر پوست انتخاب می‌شود.

برش شکم

برداشتن چربی های اضافه: در این مرحله چربی های اضافه از زیر پوست برداشته می‌شود. برداشتن چربی ها با استفاده از حرکات رفت و برگشتی کانولا انجام می‌شود.

برداشت چربی ها

جمع کردن عضلات: بعد از مرحله برداشت چربی ها از بدن، باید ماهیچه های شکم برای زیبایی و ثبات بیشتر جمع شوند. در اثر این جمع کردن عضلات، فرد دچار کاهش سایز بسیار عالی خواهد شد که اکثر افراد به همین دلیل به این روش علاقمند هستند. مراجعه کننده بعد از این تغییر سایز و تناسب اندام، همچنین بعد از گذراندن دوران نقاهت، اعتماد به نفس خوبی برای ظاهر شدن در اجتماع را کسب می‌کند.

جمع کردن عضلات

جمع سازی برش ها: در این مرحله جراح، پوست را به انداز لازم کشیده و بخیه می‌زنند. اگر لازم بود به در ناحیه جدید و مناسب برشی ایجاد کرده تا یک ناف جدید بسازد و ظاهر را طبیعی تر کند.

جمع سازی برش ها

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

بعد از انجام جراحی ابدومینوپلاستی، ممکن است درد احساس کنید که امری طبیعی است. برای رفع این درد های احتمالی از مسکن های ضد درد و التهاب استفاده کنید. این دارو ها را پزشک منتخب تجویز خواهد کرد.

فرد بعد از یک روز استراحت مطلق، با مشورت پزشک به استراحت نسبی پرداخته اما از انجام تحرکات نرم غافل نشوید.

به شدت از فعالیت های سنگین خودداری فرمایید.

کبودی در ناحیه جراحی شده طبیعی است که جای نگرانی نیست. با مشورت پزشک از کمپرس سرد استفاده کنید.

برای جلوگیری از ایجاد التهابات از مصرف غذاهای پر نمک اجتناب کنید.

برای اینکه راحت تر استراحت کنید ارتفاعع بالشت زیر سر را تنظیم کنید.

آیا در جراحی زیبایی شکم جای ناف تغییر می‌کند؟

در جراحی زیبایی شکم جزئی که اصلاحات کم است، ناف جابه جا نمی‌شود اما در ابدومینوپلاستی کامل، جای ناف باید عوض شود.

چگونه بهترین جراح را برای ابدومینوپلاستی انتخاب کنیم؟

توجه داشته باشید برای جراحی ابدومینوپلاستی با تلاش و تحقیق فراوان به انتخاب بهترین جراح بپردازید. شما باید حتما با جراح انتخابی خود، جلسه مشاوره حضوری داشته باشید و از تجربیات و مهارت وی اطمینان حاصل نمایید.

چگونه بهترین جراح را انتخاب کنیم؟
دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی متولد شهرستان میانه، استان آذربایجان شرقی است. فارغ التحصیل رشته پزشکی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بورد تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران (بیمارستان سینا )و فلوشیپ جراحی پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (بیمارستان شهدای تجریش)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *