دکتر اعظم صلاتی / برجستگی غدد لنفاوی سینه
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

برجستگی غدد لنفاوی سینه

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۲]

برجستگی غدد لنفاوی سینه

با افزایش آمار مبتلایان به سرطان سینه بانوان در مراجعه به متخصصان زنان و انجام آزمایشات مورد نیاز برای بررسی وضعیت سلامت سینه حساس تر شده اند.

خوشبختانه با مراجعه بهنگام و رعایت برخی نکات این امکان وجود دارد که سرطان سینه زود تر تشخیص داده شده و بتوان از بروز مشکلات حاد تر جلوگیری کرد.

در ادامه به یکی از نشانه های بروز سرطان سینه  یعنی برجستگی غدد لنفاوی اشاره خواهیم کرد.

علل بروز برجستگی غدد لنفاوی

توده های نگران کننده تشکیل شده در زیر بغل خبر از برجستگی غدد لنفاوی می دهد. اما آیا این برجستگی ها خطر ساز است؟ باید بیان کنیم که در برخی مواقع برجستگی غدد لنفاوی و تشکیل توده در این ناحیه می تواند به علت کیست و یا عفونت باشد و تنها در شرایط حاد است که خبر از بروز سرطان می دهد.

برجستگی غدد لنفاوی سینه

برجستگی غدد لنفاوی سینه

توده های تشکیل شده در زیر بغل به علت رشد غیر طبیعی بافت ایجاد می شوند که در اغلب مواقع بی خطر بوده، اما زمانی که این توده ها رشد غیر طبیعی داشته باشند سلامتی فرد را تهدید خواهند کرد. از علل عمده تورم غدد لنفاوی زیر بغل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیست ها: با بروز تجمع مایعات زیر بغل توده هایی تشکل می شود که موجب برجستگی غدد لنفوی خواهد شد این توده ها را کیست می نامند.

استفاده از مواد آرایشی بهداشتی: در برخی مواقع استفاده از محصولات برطرف کننده عرق ، صابون و دیگر مواد شستشوی بدن می تواند به درماتیت منجر شده و عارضه های پوستی و التهاب غدد لنفاوی را به وجود آورد.

ابتلا به عفونت: همانطور که می دانید باکتری ها برای رشد به محیط های گرم و مرطوب نیازمند هستند. زیر بغل به دلیل داشتن این موقعیت می تواند ابتلا به عفونت را در پی داشته باشد.

بروز لیپوما: گاها به علت تورم غدد لنفاوی خوشه هایی از بافت چربی در زیر بغل پدیدار می شود که با وجود غیر سرطانی بودن رشد سریعی خواهند داشت.

ابتلا به بیماری لوپوس : این بیماری به دلیل ایجاد التهاب در سراسر بدن موجب التهاب غدد لنفاوی زیر بغل نیز خواهد شد.

ابتلا به سرطان: یکی از علت های مهم برجستگی غدد لنفاوی احتمال ابتلا به سرطان است. رشد توده های غیر طبیعی به علت سرطان موجب برجستگی غدد لنفاوی و تشکیل توده در ناحیه لنف و پستان خواهد شد.

دکتر اعظم صلاتی فوق تخصص جراحی پستان، سرطان و زیبایی هستند. جهت ارتباط با ایشان می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید. شماره های تماس : ۰۲۱۶۶۹۰۹۹۸۴

چه زمانی نگران بزرگی عدد لنفاوی شویم؟

برجستگی و وجود توده ها در ناحیه زیر بغل اغلب نشانه های خطرناکی به شمار نمی آیند، اما زمانی که این غدد با علائم زیر همراه باشند فرد باید به سرعت برای بررسی و علت یابی به متخصص مراجعه کند:

  • توده های بدون درد
  • افزایش اندازه به صورت تدریجی
  • بروز توده و از بین نرفتن آن

از بروز برجستگی غدد لنفاوی تا ابتلا به سرطان سینه

گاها بانوان با احساس تورم در زیر بغل به ابتلا به سرطان سینه مشکوک می شوند. اما باید توجه داشته باشید توده هایی که حاکی از سرطان سینه در زیر بغل نمایان می شوند نشانه های زیر را خواهند داشت:

    • بزرگ شدن تدریجی و افزایش کمیت توده ها
    • عدم بروز قرمزی در پوست
    • اگر توده ها فاقد درد بوده و مکانی ثابت داشته باشند، می توانند نشانه ای از برز سرطان باشد.

چگونگی درمان برجستگی و تورم غدد لنفاوی

درمان این عارضه بسته به علت آن انتخاب می شود. برای مثال اگر برجستگی غدد لنفاوی به علت عفونت باشد پزشک برای بیمار مصرف آنتی بیوتیک ها را تجویز خواهد کرد.

اما اگر علت بروز آن ها آلرژی باشد ضمن توصیه به عدم استفاده از موار آلژی زا از روش های درمان و تسکین آلژی بهره خواهد برد.

اما اگر علت تورم غدد لنفاوی سرطان باشد با توجه به قرار گیری در مرحله مشخص از بیماری نوع درمان  نیز متفاوت خواهد بد. برای درمان گاها از شیمی درمانی ،پرتو درماین و جراحی استفاده خواهد شد.

توصیه پایانی

بانوان به یاد داشته باشند هرگونه بروز غدد در ناحیه سینه و یا زیر بغل نشانه برزو سرطان سینه نخواهد بود، بلکه تورم غدد لنفاوی می تواند علت مشخص دیگری نیز داشته باشد.

بنابراین بانوان می توانند برای اطمینان از سلامت سینه ها با توجه به سن و سابقه خانودگی ابتلا به سرطان سینه به طور مرتب آزمایشات و معاینات مربوط به تشخیص سرطان سینه را به عمل آورند.

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی

دکتر اعظم صلاتی متولد شهرستان میانه، استان آذربایجان شرقی است. فارغ التحصیل رشته پزشکی حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بورد تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران (بیمارستان سینا )و فلوشیپ جراحی پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (بیمارستان شهدای تجریش)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

سرطان سینه معمولاً در سلول های لوبول که غدد تولید شیر هستند یا در مجاری شیر که شیر از لوبول ها به نوک سینه...

تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

پزشکان از آزمایشات بسیاری برای کشف یا تشخیص سرطان پستان استفاده می کنند. آنها همچنین ممکن است آزمایشاتی...

غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه

در کشور انگلیس از هر هشت زن یک زن در طول عمر خود به سرطان سینه مبتلا می شود. در کل سرطان سینه سرطان شایعی در...

سینه سوم یا پستان فرعی

سینه سوم یا پستان فرعی

یکی از عارضه هایی که در موارد نادری ظاهر می شود سینه سوم یا پستان فرعی است. این موضوع سبب می شود زنان بافتی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *